R2D2: túl vagyunk az első robotasszisztált epehólyagműtéten

Csillagok háborúja robot doktorAz országban elsőként robotasszisztált epehólyagműtétet végeztek el a Semmelweis Egyetemen – jelentette be az intézmény.

A Da Vinci XI robot segítségével végzett beavatkozás május 24-én történt, a beteg, egy 68 éves nő a műtétet követő második napon elhagyhatta a klinikát, jól van – közölték. A robotasszisztált sebészeti rendszerek előnye, hogy a beavatkozások biztonságosabban, precízebben hajthatók végre, a betegek felépülése gyorsabb, így rövidebb időt kell a klinikán tölteniük. Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetemen indulhatott el a komplex robotsebészeti program, kiterjesztve az oktatásra, kutatásra és a gyógyításra is.

A közlemény idézi Szijártó Attilát, a sebészeti, transzplantációs és gasztroenterológiai klinika igazgatóját, aki elmondta, hogy a rendszer három fő részből áll: a beteggel a robot négy karja érintkezik, az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebészi konzolnál ülve tart kapcsolatot a robottal, amelyet pedálokkal és joystickhoz hasonló karokkal irányít. A technológia segítségével a sebész három dimenzióban és legalább tízszeres nagyításban látja a műtéti területet. A Da Vinci rendszer harmadik pillére az úgynevezett torony, amely tartalmazza azokat a fontos műszereket is, amelyek a műtét biztonságáért felelnek és például a vérzést csillapítják – ismertette.

Az emberi csukló mozgásterjedelme korlátozott, míg a Da Vinci-rendszer képes akár 520 fokban is mozgatni a robotkarokat, ezáltal a testben olyan helyre is eljut, és olyan apró mozdulatokra is képes, amelyet egy nyitott műtét közben sem szabad kézzel, sem laparoszkóppal a sebész nem tudna precízen kivitelezni – mondta Szijártó. Hozzátette, a jövőben komplex onkológiai megbetegedéseket tudunk majd sebészileg gyógyítani ezzel a készülékkel. Kitértek arra is, hogy Magyarországon már két intézményben is rendelkezésre áll egy-egy korábbi generációs technológia (DaVinci X), de a hasi sebészetben, az oktatásra, kutatásra és a gyógyításra is kiterjedő összetett robotsebészeti program elindításában a Semmelweis Egyetem úttörő (Lásd alábbi  keretes cikkünket! A -szerk- megj.).

Robotsebészeti beavatkozásokat is végezhetnek a jövőben a pécsi klinikán
Nőgyógyászati, sebészeti, urológiai, fül-orr-gégészeti és szívsebészeti beavatkozásokat is elvégezhetnek azzal a sebészeti robottal, amelyet hamarosan szolgálatba állít a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központja. A PTE közleménye szerint a helyreállítási és ellenállóképességi program (RRF) 3,8 milliárd forintos keretéből finanszírozott sebészeti robot szállítójával rövidesen lezárják a tárgyalásos közbeszerzési eljárást, így az első műtétekre még ebben az évben sor kerülhet. A Janus Pannonius klinikai tömbbe kerülő eszköznek köszönhetően a vidéki egyetemek közül elsőként a pécsin jöhet létre a hazai robotsebészeti program bázisa (Vesd össze a fenti hírrel! A -szerk- megj.)


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

A holland újságírók szövetsége Európára zúdítaná az orosz propagandát

pén máj 27 , 2022
A holland újságírók szövetsége (NVJ) több jogvédő szervezettel és internetszolgáltatóval együtt pert indít az Európai Unió Bíróságán a RT és a Szputnyik orosz tévécsatorna uniós betiltása ellen, mivel az véleményük szerint, ez sérti az európai polgárok információszabadsághoz való jogát – jelentette a NOS hollandiai műsorszolgáltató. Az EU március elején függesztette […]
Russia Today Putyin

És még ez is...