Bármilyen szomorú, az arra érzékenyeknél súlyos fogágybetegség alakulhat ki, pláne ha nem fordítanak kellő figyelmet a mindennapos fogápolásra, valamint az időszakos professzionális tisztításra. Az alábbiakban a fogínysorvadás fázisait mutatjuk be.
Mielőtt még elmerülnénk a részletekben, ajánljuk figyelmébe a Budapest Dental fogínykezeléseit, melyek rengeteget segíthetnek a további romlás elkerülésében.
Ismerje meg az egyes fázisokat!
A nulladik fázisban még egészséges a fogíny, mindenki ebből az állapotból indul. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor még az íny halvány rózsaszín, feszes, a fogak pedig csontszínűek. Igen ám, de ennek az állapotnak a szinten tartásáért naponta tennünk kell, amelybe beletartozik a reggeli és esti gondos fogmosás, a kétnaponta történő fogköztisztítás, valamint félévente a fogkő-eltávolítás.
Ugorjunk is át az első fázisba, amelynél már gyakran tapasztalhatunk ínyvérzést, ennek hátterében természetesen az ínygyulladás áll. Elég csak néhányszor elhanyagolni a szájhigiéniát, s máris elkezdenek felgyűlni a lepedékek. Sajnos ezekben a lerakódásokban pillanatok alatt elszaporodhatnak a baktériumok, melyek savakat, toxinokat termelnek, persze ezeket az íny igyekszik távol tartani, vagyis megakadályozni, hogy a mélyebb szövetekbe is bejussanak.
Máris belép az immunrendszer is a folyamatba és gyulladással reagál. Ezen a ponton azonban még van visszaút, egy alapos fogmosással, fogköztisztítással a gyulladás visszafordítható.
Fogkőképződés és csontpusztulás
A második fázis már jóval súlyosabb, ugyanis itt már a felrakódott fogkő további problémákat okozhat, egyrészt együtt jár az ínygyulladással, másrészt megindul a csontpusztulás folyamata is.
Szerencsére könnyen felismerhető a gyulladás, hiszen ilyenkor az íny vörös, érzékeny, illetve vérezhet is. Kezeletlenül meg is duzzad, a fogak között pedig tasakok alakulhatnak ki. Ezek mélyéről jóval nehezebb eltávolítani a lepedékeket. Az el nem távolított lerakódásokból pedig idővel fogkő képződik.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy ezek csupán a fogakon alakulhatnak ki, az igazság azonban az, hogy az íny alatt is, ha pedig hosszú ideig megmaradnak, még jelentősebb lesz a gyulladás. Ilyenkor már olyan anyagok is felszabadulnak a sejtekből, amelyek előidézik a csont lebomlását.
Az elpusztult szövetek már nem képesek regenerálódni, idővel láthatóvá válik a fognyak, s így jóval kitettebbé válik a külső hatásokkal szemben.
A fognyakat nem védelmezi a zománcréteg, csupán egy vékony cementréteg, amely hamar elkophat akár dörzsölés, súrolás hatására. Innentől pedig jön az érzékenység hidegre, melegre egyaránt.
Ebben a fázisban nemcsak az ínygyulladás a probléma, hanem a fognyaki szuvasodás is. Legvégső esetben pedig a fog mozgathatóvá is válik, miután meggyengült a kötőszövet.
Rendszeres fogászati kontroll
A rendszeres fogászati ellenőrzés, az ultrahangos fogkő-eltávolítás, illetve a fogínykezelések segíthetnek a megelőzésben és a további romlás elkerülésében.