Orosz hackerek a háborús bűnök bizonyítékait tüntetnék el

Jurij Fedorovics ScsiholOrosz hackerek fokozták a kémtevékenységüket, amelyek az ukrán főügyészséget és a háborús bűnöket dokumentáló osztályokat célozzák.

Jurij Fedorovics Scsihol dandártábornok, a Különleges Hírközlési és Információvédelmi Állami Szolgálat (SSSCIP) vezetője a Reutersnek elmondta, hogy orosz kémek hackereket használnak, hogy ukrán igazságügyi szervezetek számítógépes rendszereit törjék fel, és megpróbálják azonosítani és megszerezni az orosz háborús bűnökre vonatkozó bizonyítékokat. Scsihol szerint a hekkerek célja az, hogy kövessék az ukrán nyomozásokat, és segítsenek az orosz állampolgároknak elkerülni a felelősségre vonást. A hackerek elsősorban a kormányzati szervezeteket és az e-mail szervereikhez való hozzáférést próbálják meg elérni. Az ukrán kiberbiztonsági szolgálat jelentése szerint a hackerek tevékenységében részt vevő csoportok Oroszország GRU és FSZB hírszerző szerveinek tagjai.

Az orosz külföldi, belföldi és katonai hírszerző ügynökségeken dolgozó hackerek fokozták a digitális behatolási kampányokat az ukrán főügyészség és a háborús bűnöket dokumentáló osztályok ellen. Irányváltás történt, az energetikai létesítményekre való összpontosításról a bűnüldöző intézmények felé, amelyek korábban nem voltak olyan gyakran célpontok – mondta Scsihol. „Ez az eltolódás a bíróságok, ügyészek és rendfenntartó egységek irányába azt mutatja, hogy a hackerek bizonyítékokat gyűjtenek az orosz háborús bűnökről Ukrajnában” azzal a céllal, hogy nyomon kövessék az ukrajnai nyomozást – tette hozzá a tábornok.

Durván megnőtt a kiberbiztonsági incidensek száma

Az orosz kémtevékenységről szóló jelentés, amelynek egy példányát a Reuters is áttekintette, azt állítja, hogy a hackerek az Ukrajnában letartóztatott orosz állampolgárokról is igyekeztek titkos információkat gyűjteni, azzal a céllal, hogy „segítsenek ezeknek az egyéneknek elkerülni a vádemelést, és visszaküldeni őket Oroszországba. Azok a csoportok, amelyekről megállapítottuk, hogy részt vesznek ebben a tevékenységben, az orosz GRU és az FSZB hírszerző ügynökségeihez tartoznak” – mondta Scsihol, aki biztonsági aggályokra hivatkozva nem volt hajlandó pontosan azonosítani, mely egységeket célozta meg a hackerkampány. Azt azonban elárulta, hogy a SSSCIP által dokumentált kiberbiztonsági incidensek száma 123 százalékkal nőtt 2023 első hat hónapjában 2022 második feléhez képest.

Ukrajna 2022 februári orosz inváziója előtt a nyugati hírszerző ügynökségek potenciális kibertámadásokra figyelmeztettek, amelyek más országokra is kiterjedhetnek, és „átgyűrűző” károkat okozhatnak a globális számítógépes hálózatokon. Bár a mai napig kevés bizonyíték volt a tovagyűrűző hatásra, Oroszország rendszeresen kihasználta a hackeléseket katonai műveletei mellett. 2022 áprilisában meghiúsult egy orosz titkosszolgálati hackercsoport a Sandworm kísérlete, hogy pusztító kibertámadást indítson Ukrajna elektromos hálózata ellen.

Shchyhol szerint osztálya bizonyítékokat talált arra, hogy orosz hackerek privát biztonsági kamerákhoz fértek hozzá Ukrajnában, hogy figyelemmel kísérjék a nagy hatótávolságú rakéta- és dróncsapások becsapódásait. „Számos kísérletet dokumentáltunk, hogy hozzáférjenek az általuk megtámadott létesítmények közelében lévő videokamerákhoz, és olyan rendszerekhez, amelyek információt szolgáltatnak az energiahálózat stabilitásáról” — mondta.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Egy feltöltéssel két évet is kibír a Samsung Galaxy SmartTag2 akkuja

sze okt 11 , 2023
ShareTweetPinShareA Samsung bemutatta az új Galaxy SmartTag2 készüléket. Az okoseszközzel még egyszerűbbé válik az értéktárgyaink nyomon követése. A továbbfejlesztett kialakításnak és felhasználóbarát formatervezésnek köszönhetően Galaxy SmartTag2 minden eddiginél sokoldalúbb és változatosabb alkalmazási lehetőségeket kínál. Az intuitív funkciókkal minden eddiginél egyszerűbben találhatjuk meg elveszett tárgyainkat A Galaxy SmartTag2 vadonatúj Elveszve módja […]
Galaxy SmartTag 2

És még ez is...