A magyarországi cégek 61 százaléka már csökkentette működési költségeit

PwCA gazdasági kihívások ellenére a magyarországi cégvezetők 78 százaléka nem tervez létszámcsökkentést, 97 százaléka pedig nem csökkenti a dolgozók javadalmazását a következő 12 hónapban — állítja Koncz Barbara.

A PwC Magyarország adótanácsadási üzletágának cégtársa szerint, a 12. alkalommal elkészített magyarországi vezérigazgatói felmérésből az is kiderül, hogy a vizsgálatban résztvevő társaságok 61 százaléka már csökkentette a működési költségeit, 57 százalékuk növelte a termékeik és szolgáltatásaik árát, 43 százalékuk pedig bővítette termékei és szolgáltatásai kínálatát. Koncz szerint a cégvezetők előre menekülnek, ugyanis a válaszadók 58 százalékának a tervei között nem szerepel a beruházások visszafogása.

A következő 12 hónapban a vállalatok növekedési kilátásaira kockázatot jelentő tényezők rangsorában a cégvezetők az energiaválságot, az inflációt és a makrogazdasági volatilitást sorolták az első három helyre. A geopolitikai konfliktusok állnak a negyedik, a kiberkockázatok az ötödik helyen, míg az egészségügyi kockázatok, a klímaváltozás és a társadalmi egyenlőtlenségek a lista végén találhatók. Tavaly ugyanebben a rangsorban az egészségügyi kockázatokat tették az első helyre.

A felmérésben arra is kíváncsiak voltak, a vállalatvezetők mennyire látják jövőállónak a vállalkozásukat. A megkérdezettek 43 százaléka mondta, hogy ha nem hajtanak végre jelentős változásokat a cégen belül, akkor kevesebb mint tíz évig maradnak a piacon. A vállalatok nyereségességet befolyásoló tényezők közül a válaszadók 62 százaléka a technológiai újításokat (például mesterséges intelligencia), 59 százalékuk a munkaerőhiányt és a szakképzett munkaerő hiányát, 52 százalékuk pedig a szabályozás változását említette. A globális felmérésben a cégvezetők a legnagyobb hangsúlyt a változó ügyféligényekre helyezték, ez a magyarországi kutatásban a negyedik helyen állt.

Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország vezérigazgatója elmondta, a magyarországi vállalatvezetők 76 százaléka a globális, 85 százaléka pedig a magyar gazdaság növekedésének lassulására számít; Magyarországon átlagosan 0,5 százalékos GDP-emelkedést prognosztizálnak.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

OTP: légy észnél, ha fenyegetnek!

pén febr 10 , 2023
Internetes csalók számlafelfüggesztéssel fenyegetnek az OTP nevében – közölte a hitelintézet. A bank felhívása szerint az adathalász elektronikus levelek anélkül figyelmeztetnek felfüggesztéssel, hogy kifejtenék annak okát. Az elkövetők érzékeny adatokhoz is hozzáférhetnek, ha az ügyfelek az üzenetben elhelyezett linket követik. A pénzintézet azt kéri az ügyfeleitől, hogy soha ne válaszoljanak megbízhatatlan […]
OTP Bank

És még ez is...