A magyar cégek harmada tervez létszámcsökkentést

A munkáltatók felvételi várakozásai az első negyedévben A 41 országból 39-ben a munkaadók azt vizsgálják, hogy a munkaerő-felvétel hogyan fog változni az első negyedévben. Túlnyomó többségük nettó pozitív felvételi kilátásokkal számol. Szezonálisan kiigazított, nettó foglalkoztatási kilátások (%). Forrás: ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzésa2023 első negyedévében a hazai munkáltatók 32 százaléka tervezi csökkenteni munkaerő-állományát, miközben csupán 22 százalékuk jelez előre bővítést.

A ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzéséből kiderül, hogy a munkáltatói válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) -8 százalékos átlagos értéket ért el, amire az elmúlt egy évtizedben nem volt példa, még a koronavírusjárvány miatti erőteljes gazdasági megtorpanás időszakában sem. A jelenlegi mutatószám az előző negyedévhez viszonyítva három, míg 2022 azonos időszakához képest 26 százalékpontos visszaesést mutat.

„A negatív munkaerő-felvételi trend ellenére a piacon nem érzékelhető tömeges elbocsátás. Ez csupán bizonyos területeken jellemző, egyes szakmákban ugyanakkor továbbra is munkaerőhiány van. Arra számítunk, hogy a munkaerőpiac dinamikája lelassul: mind a cégek, mind a munkavállalók kivárnak ahelyett, hogy új lehetőségek után néznének. A cégek oldalán továbbra is komoly bizonytalanság érzékelhető: a recesszió lehetősége ebben az időszakban óvatosságra készteti őket” – mondta Fehér Tamás, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója.

Az egyes szektorokat vizsgálva csupán a pénzügyi és ingatlanszektor (NFM: +10 százalék), valamint az it-szektor (+2 százalék) számíthat nettó létszámbővülésre. Az egészségügy és élettudományok, valamint az energia és közművek szektorban stagnálására lehet számítani, a többi szektor mutatói viszont visszaesést prognosztizálnak. A legnagyobb arányú létszámleépítésre a kommunikációs szolgáltatások (-16 százalék), illetve az alapanyag- és feldolgozóipar (-12 százalék) területén lehet számítani.

A jelenlegi helyzetben jól láthatóan a cégmérettel együtt nő a válsággal szembeni ellenállóképesség. A tíznél kevesebb főt foglalkoztató mikrovállalkozások 44 százaléka tervez létszámcsökkentést végrehajtani, ez az arány a 250 főnél nagyobb létszámmal működő vállalatok körében csupán 27 százalék. A Nettó Foglalkoztatási mutató ennek megfelelően az utóbbi körben a legmagasabb (+3 százalék), az 50-249 fős cégeknél már enyhén negatív (-5 százalék), ugyanakkor erőteljes a pesszimizmus a 10-49 fős kis cégek (-17 százalék), és a tíz fő alatti mikrovállalkozások (-20 százalék) körében.

Az előző negyedévhez képest nemzetközi szinten is romlottak a munkaerőpiaci kilátások: ManpowerGroup globális Nettó Foglalkoztatási Mutatója hat százalékkal került lejjebb. Ugyanakkor ez a mutatószám továbbra is igen magas, 23 százalékos szinten áll. Magyarországon kívül egyedül Lengyelországban (-2 százalék) jeleznek visszaesést a foglalkoztatásban Az élen Panama (39%) és Costa Rica (35 százalék) és Kanada (34 százalék) áll. Európában a legjobb mutatóval Ausztria és Törökország (29-29 százalék), illetve Finnország és Franciaországban (27-27 százalék) rendelkezik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Nincs okosotthon videós kaputelefon nélkül

pén jan 13 , 2023
ShareTweetPinShareA modern házakat igyekeznek a legújabb technikai vívmányokkal felszerelni, hogy a benne élők kényelmét teljesen kiszolgálják. A háztartási gépek jelenléte és programozhatósága ma már nem újdonság, hanem szinte elvárás. Időzíthető a mosógép, a mosogatógép, applikáción keresztül elindítható a porszívó, vagy lehúzható a redőny. De nem csak a lakáson belül történtek […]
komfortplus.hu

És még ez is...