Nyolcrendbeli bűncselekménnyel vádolják az alapítót az FTX-csőd ügyében

Sam Bankman-FriedGazdasági bűncselekményekkel, valamint illegális politikai támogatással is megvádolta az amerikai ügyészség Sam Bankman-Fried vállalkozót, a csődeljárás alatt álló FTX kriptovaluta-tőzsde alapítóját.

A harminc éves üzletembert a Bahama-szigetek rendőrsége vette őrizetbe az amerikai hatóságok kérésére, hamarosan várható kiadatási kérelem is az ügyében. A New York-i ügyészség által nyilvánosságra hozott 13 oldalas vádirat szerint Bankman-Fried tudatosan félrevezette az ügyfeleket és a befektetőket saját maga és mások anyagi gyarapodása érdekében, miközben központi szerepet játszott a sokmilliárd dollárral gazdálkodó vállalat összeomlásában. A cégalapítót nyolcrendbeli bűncselekménnyel vádolják, banki átutalási csalástól pénzmosáson át bűnszervezetben elkövetett csalásig.

A vád szerint az alapító olyan üzleti modellt hozott létre, amely lehetővé tette, hogy a befektetők pénzét el tudja sikkasztani, és azt saját fedezeti alapjába, az Alameda Researchbe eljuttatni, amely aztán kétes ingatlanvásárlásokra és nagy összegű politikai adományokra használta fel a pénzt. Bankman-Fried ügyvédje Mark S. Cohen azt mondta, hogy vizsgálják a vádiratot, és mérlegelik ügyfele minden jogi lehetőségét.

Az ügyészségi vádirat mellett az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) kedden polgári pert indított hasonló vádakkal, a sikkasztástól a befektetői pénzekkel való visszaélésen át azok illegális felhasználásáig saját célú ingatlanvásárlásokra. A hatóság feltételezése szerint Bankman-Fried 2019 májusát követően több mint 1,8 milliárd dollár (mintegy 750 milliárd forint) befektetésre tett szert azt állítva, hogy az FTX az internetes elszámolásra használt kriptovaluták biztonságos és megbízható kereskedési platformja.

Gary Gensler, a tőzsdefelügyelet elnöke úgy fogalmazott, hogy Bankman-Fried „kártyavárat épített arra a befektetőknek tett ígéretre alapozva, hogy az egyik legbiztonságosabb épületről van szó”. Az FTX csődjének ügyében kedden meghallgatást tartott a washingtoni képviselőház pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó bizottsága. Bankman-Fried őrizetbe vétele miatt nem válaszolt kérdésekre, meghallgatták viszont az FTX új vezérigazgatóját. A csődeljárás megindítása után kinevezett John Ray úgy nyilatkozott, hogy ilyen mértékű vállalatirányítási hibákat még soha nem látott.

A szakember – aki annak idején az Enron olajvállalat csődeljárását is irányította – azt mondta, hogy a kriptovalutacég összeomlásáért teljes mértékben az alapítót, Bankman-Friedet és a cég szűk felsővezetését terheli a felelősség, akik minden biztosíték nélkül tették kockára a befektetők pénzét, összesen mintegy tízmilliárd dollárt. Az FTX kriptovaluta-tőzsde november 11-én kért csődvédelmet, miután nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségeinek, mert elfogyott a pénze. A cégalapítót tavaly még a világ egyik leggazdagabb embereként, és legfiatalabb milliárdosaként tartották számon, a vagyonát a Forbes több mint 26 milliárd dollárra becsülte.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Túl sokan becsülik le az adathalászat veszélyét

pén dec 16 , 2022
ShareTweetPinShareSokan becsülik alá az adathalászat veszélyét; az emberek 84 százaléka bízik a saját ítélőképességében, illetve a bankok által nyújtott védelemben – közölte az OTP Bank. Mint írják, a megkérdezettek több mint fele jelezte, hogy nincs tisztában a megfelelő védekezési módszerekkel, oktatásra szorul. Sonjic László, a bank informatikai és bankbiztonsági részlegének […]
OTP bankautomata

És még ez is...