A SZTAKI-n keresztül vezet az út a biztonságos adatmegosztáshoz

GAIA-XAz Európai Unió adatvédelmi irányelveivel összhangban létrehozott, biztonságos és átlátható adatmegosztást lehetővé tevő digitális ökoszisztémához, a Gaia-X-hez a SZTAKI révén Magyarország is csatlakozott április végén.

A hazai csatlakozási pont létrehozásával a szervezetek számára megnyílt a lehetőség arra, hogy teljes biztonsággal alakítsanak ki adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös partneri kapcsolatokat. A felhő-alapú ökoszisztémához – mely elsősorban a nagyvállatok, államigazgatási szervek, illetve oktatási és kutatási intézmények számára kecsegtet előnyökkel – a Hewlett Packard Enterpris termék- és szolgáltatásajánlatával egyszerűen csatlakozhat bármely szervezet.

Közismert, hogy magánszemélyek és szervezetek körében egyaránt széles körben használt felhőszolgáltatások számtalan előnnyel rendelkeznek, de a teljes mértékben biztonságos adatcserét a legtöbb esetben nem tudják garantálni, így a kiemelten titkos adatokkal dolgozó szervezetek számára nem jelenthetnek adattovábbítási alternatívát. Az Európai Unió, felismerve a szervezetek ezirányú problémáját, egy nyílt, decentralizált és átlátható digitális ökoszisztémát hozott létre, melyben az adatok biztonságosan megoszthatók és kezelhetők.

Az úgynevezett Gaia-X ökoszisztéma különlegességét a működési elve jelenti: a rendszer az adatot megosztó és az adatot fogadó felek között titkosított kapcsolatot hoz létre és az adatforgalom közvetlenül a két fél között zajlik, az adatcserét segítő tárolóeszközök közbeiktatása nélkül. Ezzel a megoldással még az elvi lehetősége sem áll fenn annak, hogy a forgalmazott adatok a felhőszolgáltatóhoz vagy egy harmadik félhez jussanak. Az üzleti érdekek és/vagy jogszabályi kötelezettségek miatt megkérdőjelezhetetlen biztonságot igénylő szervezetek számára a Gaia-X új horizontot nyit, mind a felek számára kölcsönösen előnyös adatcsere, mind az adatok értékesíthetősége tekintetében.

A felhő-alapú, 2020-ban életre hívott Gaia-X ökoszisztéma május elejétől immár hazánkban is elérhető, miután a számos felhőszolgáltatót összekapcsoló európai adatmegosztó platformhoz a SZTAKI április 27-én hivatalosan is csatlakozott, létrehozva a Gaia-X magyarországi kapcsolati pontját, az úgynevezett National Hub-ot. A Gaia-X a SZTAKI bekapcsolódásával 18 tagból álló hálózattá bővült Európában.

Az egyes kapcsolati pontok szorosan együttműködve állnak össze egy ökoszisztémává, de szuverenitást is élveznek és maguk határozzák meg országos programjukat, illetve tevékenységüket. A Hub-ok feladatai közé tartozik többek között a titkosított adattovábbításban potenciálisan érdekelt szervezetek bevonása is a Gaia-X rendszerbe. A SZTAKI az ökoszisztéma bevezetésével öt munkacsoport indítását jelentette be: a Kutatóintézet a mobilitás, a gyártás és Ipar 4.0, az energetika, az egészségügy, valamint az agrárium területén érdekelt szervezetek hazai adatmegosztáson alapuló hálózatát kívánja felépíteni.

A technológiai oldalról a Gaia-X rendszer megalkotásában is jelentős szerepet vállaló és az Európai Unióban már több mint száz partner összekapcsolásában aktívan résztvevő HPE egyedülálló módon kínál olyan termék- és szolgáltatáscsomagot, amellyel a nagyvállalatok, államigazgatási szervek, oktatási és kutatási intézmények egyszerűen csatlakozhatnak a hálózathoz és teremthetik meg annak a lehetőségét, hogy adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös, értékteremtő és biztonságos partnerkapcsolatokat hozzanak létre hazánkban, az Európiai Unióban vagy globálisan aktív szervezetekkel. A HPE szoros együttműködésben a SZTAKI-val és a Gaia-X-szel Magyarországon is arra törekszik, hogy minél több szervezet kamatoztathassa a szabad és biztonságos adatáramlásban rejlő lehetőségeket.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Freund lemondott a korábbi helyzet visszaállításáról

hét máj 16 , 2022
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, Freund Tamás az akadémia honlapján tette közzé állásfoglalását, amelyben kijelenti, hogy nem a korábbi helyzet visszaállítására törekszik, hanem egy új, konszenzusos modell kialakítását kezdeményezi. Alább az állásfoglalás teljes szövege. Maróth Miklósnak, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnökének egy február 24-i találkozón mutattam be […]
Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke

És még ez is...