Habár volt időszak, amikor kevésbé számított népszerűnek ez az anyag, amely elsősorban dekorációs célokat szolgál, mára ismét reneszánszát éli, s előszeretettel alkalmazzák az otthonok díszítésére.
Sokféleképpen hasznosíthatjuk!
Sokan nem is gondolnak bele, de nemcsak a minőségi termékből van sok – amit a tapetaposzter.hu tapéta kínálata egyértelműen bizonyít –, hanem ezek felhasználási módjából is.
A tapéta alapvetően a falak belső oldalára kerül, többnyire ragasztó segítségével (kivéve természetesen a Fuchs Dekor Tapéta és Poszter Webáruházban is kapható öntapadós változatokat). Alkalmazása többféle célt is szolgálhat!
Amikor béléspapírként használjuk, akkor a cél az, hogy eltakarjunk vele olyan kisebb hibákat, amik nem ütköznek át az anyagon. Ilyenkor gyakran le is szokták festeni őket, a tisztaság hosszabb megőrzése érdekében akár több alkalommal is, noha nyilván a végtelenségig nem fogja bírni az anyag. Tipikus megoldás az úgynevezett fűrészporos tapéták esetében, ahol maga a tapéta struktúrája lehetővé is teszi az “ápol és eltakar” hatást.
A texturáltság, a mintázat ismétlődése vagy az, ha egyetlen nagy kép az egész tapéta, mind-mind hatással vannak arra, hogy milyen környezetben és milyen céllal tudjuk majd felhasználni.
A teljes szoba beburkolása mellett kiemelhetünk egyes részeket, optikailag magasabbá vagy éppen tágasabbá tehetjük velük a helyiséget, meghatározhatjuk velük a szoba fókuszát, s persze a beltér enteriőrjét is meg tudjuk határozni vele.
Egy kis technológiai háttér…
Talán érdekes, hogy a nyomtatási technológia is igencsak színes képet mutat, amelyet a tapéták elkészítése során alkalmaznak. Mélynyomás vagy felületi, szitanyomás vagy rotációs, sőt, a digitális nyomtatás is bejáratott a gyártásban.
Gondoljunk kicsit bele, hogy mennyi körültekintést kíván, amikor ismétlődő mintázatról kell esztétikusan gondoskodni, s még arra is figyelni kell, hogy a felhelyezésnél is szép legyen majd a végeredmény. Talán nem túlzás azt állítanunk, hogy a tapétakészítés nem egy szimpla mesterség, hanem valóságos művészet.
És művészi lehet az is, ahogy felhasználjuk…
Alighanem a reneszánsz volt az a művészettörténeti időszak, amikor a tapéták komolyabban elterjedtek. Ekkoriban kárpitot tettek a falakra a tehetősek, s nemcsak szebbé tették a szobákat, hanem ezek kezdetleges hőszigetelésként is szolgáltak.
A magas áruk miatt kizárólag a jómódúak tudtak élni ezzel a megoldással. Aki viszont nem engedhette meg magának, hogy kárpitot, szőnyeget használjon, annak ott volt opcióként a papírból készült tapéta, ami már ekkor elérhető volt.
Ekkoriban ragasztották vagy gobelinként felakasztották a falakra. Elismert művészek is készítették. Később, a 16-17. századok folyamán Franciaország és Anglia volt a tapétagyártás központja. Nagyjából ez volt az az időszak is, amikor a gazdagabb családok is inkább a tapétákat kezdték használni a kárpitok helyett, azaz itt már elkezdődött a tapéta divatja. Olyannyira, hogy a 18. században még tapétaadót is kivetettek!