Parlag és talajtakarás

morvanovenydoki.huSok szó esik mostanában a parlagról, ugyanis az idei évtől ismét kötelező betartani a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó előírásokat. Az alap jövedelempótló támogatás is a teljesítés függvényében érkezik meg. Tehát ha nem ügyelsz a “zöldítésre”, nemcsak ezt nem kapod meg, hanem további szubvencióktól is eleshetsz.

Ha nem tudod, pontosan mire kell figyelned, akkor kérj tanácsot agrár szakemberektől! A Morva Növénydoki például teljes körű mezőgazdasági szaktanácsadást végez a gazdasági adminisztrációtól kezdve a pályázatírásig. Emellett a talajmintavétel, precíziós mezőgazdasági tevékenység, illetve növényvédelmi szakirányítás is szerepel a portfóliójában.

Mi a parlag?

Ha gazdálkodsz, fontos tisztában lenned a parlag fogalmával. Ez az a terület, ahol adott év január 1. és augusztus 31. között nem végezhetsz gazdasági tevékenységet. Tisztító kaszálással vagy mechanikai gyomirtással kultúrállapotban kell tartanod, és ahogy növényvédő szert sem szabad használni, úgy nem hasznosíthatod a kaszálékot sem. Ez eddig nem különbözik a korábbi évek előírásaitól, azonban 2024-től a talaj takarását is meg kell oldani.

Talajtakaró növényzet, méhlegelő- vagy vadvirágkeverékek vetése, illetve tarlómaradványok és spontán növő növényzet meghagyása a három opció erre.

Talajtakaró növényzet

Vetett vagy telepített növényeknél csak az Irányító Hatóság által megadott lista növényeiből tudsz választani. Itt az önmagában, illetve kizárólag a rajta szereplő növényekkel keverékben vethető, illetve telepíthető fajokat találod majd felsorolva.

A nehézség az, hogy ennek a növényzetnek már 2024. január 1-jén a talajon/talajban kellett volna lennie. Ha ez nem így van, akkor tavaszig szárzúzni kell. Mindezt 15 napon belül az MVH felé is jelenteni szükséges.

Méhlegelő- és vadvirágos keverék

Nagy dilemma volt mostanában, hogy az a gazdálkodó teljesítheti-e a feltételeket, aki AKG támogatást igényel, de zöldugar kultúrát nem vállal. Némileg enyhített ezen, hogy a minősített szaporítóanyag adott év április 15-ig elvethető. Ez azt jelenti, hogy nem vonatkozik rájuk az említett január 1. és augusztus 31. közötti tilalom. Itt is meg van határozva a választható növényfajok köre, melyek méhlegelő- és vadvirágos keverékekre oszthatók.

A vadvirágos növények esetében az Irányító Hatóság listájából kell 5-10% arányban 3-4 növényt keverni egy, már meglévő kultúrához. Azon túl, hogy a vetésre április 15-ig van lehetőség, a többi előírás itt is érvényes.

A fentiek mellett arra is van lehetőség, hogy semmit ne vess a talajba, hanem hagyd, hogy árvakelések, gyomnövények nőjenek ki belőle. Itt nagyon fontos, hogy már január 1-től meg kell lennie a talajtakarásnak, és meg kell akadályozni a felvirágzást, maghozást. Minden egyéb (nem használható növényvédő szer, a kaszáléknak ott kell maradni a táblán) betartandó, ami a parlag esetében kötelező.

Mindegyik talajtakarási opciónak van előnye és hátránya, érdemes azt választani, amihez a legtöbb fizikai és időbeli kapacitásunk rendelkezésre áll.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Egyre többen fizetnek az iCsekk applikáción keresztül

csü márc 14 , 2024
ShareTweetPinShareEgy év alatt több mint harminc százalékkal növekedett a Magyar Posta iCsekk applikációján keresztüli csekkbefizetések aránya. A távszolgáltató társaság közleménye szerint tovább erősödött a digitalizációs trend a fizetési szolgáltatásoknál, tavaly már minden tizedik ember mobilapplikáció segítségével, távolról fizette be csekkjeit, így a tranzakciók összesített értéke meghaladta a 155 milliárd forintot. […]
Magyar Posta iCsekk

És még ez is...