A cégek háromnegyede áremelést tervez

A legalább húsz főt foglalkoztató cégek közel háromnegyede véli úgy, hogy árat fog emelni a közeljövőben.

Az áremelésre készülő vállalkozások több mint harmada hat-tíz százalékos, valamivel több mint negyede tizenegy-tizenöt százalékos, ötöde pedig egy-öt százalékos emeléssel számol – ismertette januári felmérésének eredményeit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI). A cégek tizenkét százaléka nagyobb, tizenhat-húsz százalékos, öt százaléka pedig húsz százalékot is meghaladó mértékű áremelést tervez. A kisebb vállalkozások, a gazdasági szolgáltatásokat nyújtó, a nem exportáló, illetve a tisztán hazai tulajdonú cégek magasabb, míg a nagyobb vállalatok, a kereskedelmi, a részben exportáló, illetve a külföldi tulajdonban lévő cégek alacsonyabb áremelésben gondolkodnak.

Az áremelést tervező cégek 93 százaléka már 2023 első negyedévében emelni fogja az árait. Korábban tervezik végrehajtani az áremelésüket a nagyobb cégek, valamint a feldolgozóipari és a gazdasági szolgáltatást nyújtó vállalatok, míg a kisebb vállalkozások és az építőipari cégek időben későbbre tolják áraik emelését. A vállalkozások többsége szerint az áremelést nagyon vagy teljes mértékben az energiaköltségek (hetven százalék), a munkaerőköltségek (69 százalék) és az alapanyag- és anyagköltségek növekedése (69 százalék) határozza meg.

Ami pedig az üzleti eredményt illeti, a megkérdezettek csaknem négytizede (38 százalék) szerint a nyereségesség idén nem fog változni a tavalyihoz képest, míg a nyereségesség mértékének növekedésére a vállalatvezetők 27 százaléka számít. A cégvezetők tizede nem vár nyereséget az idei évben. További negyedük a tavalyi nyereséghez viszonyítva jelentős (hat százalék) vagy kisebb mértékű (19 százalék) visszaesésre számít.

Az építőipari cégek tizenöt százaléka és a feldolgozóipari cégek tizennégy százaléka egyáltalán nem számít nyereségre. A kereskedelmi cégek 43 százaléka a nyereség csökkenését várja, míg a gazdasági szolgáltatást végző vállalatok körében a többi ágazathoz képest kimagasló, 39 százalék, a nyereség növekedését várók aránya – állapította meg legfrissebb kutatása alapján az MKIK GVI.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

A nagy ötlet: Adatbázissal az infláció ellen

sze márc 29 , 2023
ShareTweetPinShareTámogatja a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) online árfigyelő adatbázis létrehozását célzó javaslatát, a közös cél az infláció elleni küzdelem. A GFM a versenyhivatallal közös közleménye szerint, az élelmiszerágazatban folyamatban lévő gyorsított ágazati vizsgálatok tapasztalatai alapján online árfigyelő adatbázis létrehozását kezdeményezte a kormánynál a GVH elnöke. Nagy Márton […]
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter

És még ez is...