A hiszékenység modern vámszedői, az internetes csalók éjt nappallá téve „dolgoznak” azon, hogy összekuporgatott kis pénzecskéink elköltésének felelősségét levegyék a vállunkról. Sajnos gyakrabban járnak sikerrel, mint gondolnánk!
Egy székesfehérvári lakost próbált megkárosítani a magát egy világhírű szoftvervállalat alkalmazottjának kiadó telefonáló. A potenciális áldozat időben kapcsolt, és közölte, hogy hívja a rendőrséget, majd letette a készüléket. Egy székesfehérvári férfi tett bejelentést a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányságra arról, hogy egy magát számítástechnikai szakembernek tituláló ember azzal kereste meg telefonon, hogy hackertámadás érte a számítógépét. A folyamatban lévő behatoláson – állította a telefonáló –, megpróbál segíteni, ehhez azonban egy alkalmazást kell letöltenie távoli asztali hozzáféréshez. A telefonbeszélgetés akkor szakadt meg, amikor a hívott fél közölte, hogy a hivatkozott cég nem használná az alkalmazást, és szerinte épp így próbálják őt megkárosítani, ezért a rendőrséghez fordul. Ő megúszta.
Magát banki ügyintézőnek kiadva hívta fel a csaló a lánycsóki sértettet 2023. április 5-én délután azzal, hogy gyanús tranzakciót észlelt a számláján, és ha azt nem ő kezdeményezte, akkor diktálja be a részére sms-ben küldött megerősítő kódot, hogy az utalást törölhessék. A gyanútlan áldozat a kérésnek eleget tett, így a bűnözők több millió forintot emeltek le a számlájáról. A pénzt először egy cég számlájára, majd abból kétmillió forintot egy gégényi férfi bankszámlájára utaltak át. A 33 éves elkövető a bűnös vagyon egy részét felvette egy bankautomatából, a másik felét pedig elvásárolta. A nyomozók 2023. december 20-án gyanúsítottként hallgatták ki, pénzmosás miatt indult ellene büntetőeljárás a Mohácsi Rendőrkapitányságon. Megbízóinak azonosítása jelenleg is folyik. Itt legalább elfogták a tettest.
Három eset, három hiszékeny férfi…
Ha nyerünk, az mindig jó érzés, és ki nem szeret munka nélkül pénzhez jutni? Vigyázat, ha olyan hívást kap, hogy egy nyereményjátékban kisorsolták, legyen bizalmatlan! Mielőtt előre örülne, ellenőrizze az állítás valódiságát.
Nem volt elég óvatos az a mezőtúri férfi, akit be tudtak csapni: online gazemberek milliós nyeremény reményében csaltak ki egy mezőtúri férfitól több mint kétmillió forintot. Egy mezőtúri lakost azzal kerestek meg telefonon az év végén, hogy az egyik közösségi oldalon korábban regisztrált egy nyereményjátékra, amelyen több mint egymillió forintot nyert. Ezt azonban csak úgy kaphatja meg, ha elutal húszezer forintot, majd ezt az összeget a nyereménnyel együtt küldik a számlájára. Az utalást megelőzően a mezőtúri férfi az AnyDesk alkalmazáson keresztül megosztotta a képernyőt a telefonálóval. A sértett ezután elutalta a kért összeget, azonban az ígért pénz csodák csodájára nem érkezett meg a számlájára, cserében az AnyDesken keresztül megszerzett adatokkal levették a nyereménnyel elkápráztatott férfi kétmillió forintját — számolt be a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Ha meg is lesz az elkövető, a bank nem fogja kártalanítani az áldozatot.
Egy veszprémi férfi óvatlan volt. Telefonon keresték, hogy szerencsejátékon egymillió kétszázezer forintot nyert. A hívó tájékoztatta, hogy legkönnyebben úgy juthat az összeghez, ha letölti készülékére az AnyDesk alkalmazást. Mivel az idős ember nem volt gyakorlott ebben, elfogadta a segítséget, és követve a csaló útmutatásait egy új online számlát nyitott. Ezzel azonban hozzáférhetővé tette saját netbankjának az adatait, és nemhogy az új számlára nem érkezett nyeremény, de a korábbiról közel kilencszázezer forintot utaltak el. Ha meg is lesz az elkövető, a bank nem fogja kártalanítani az áldozatot.
Egy pápa környéki településen élő férfi a napokban a legismertebb közösségi oldalon (értsd Facebook) talált egy hirdetést, amelyben az állt, ha kitölti az egyik pénzintézet kérdőívét, akkor kaphat ötvenezer forintot. A sértett a kérdőívet kitöltötte, és megadta a bankkártyája számát, valamint a hozzá tartozó CVC kódot is. Ezzel hozzárendelte a bankkártyáját egy telefonos fizetést segítő applikációhoz. Miután megnézte a számlaforgalmát, akkor látta, hogy 13 vásárlás során mintegy 630 ezer forintot emeltek le a csalók a számlájáról. Ha meg is lesz az elkövető, a bank nem fogja kártalanítani az áldozatot.