A harmadik országokból* érkező importszállítmányok vámkezelését december 1-től megújult, modernebb és biztonságosabb informatikai rendszer segíti, megfelelve ezzel uniós vámjogi elvárásoknak.
Az eVÁM AIS-t (Automatic Import System) a kiscsomagos e-kereskedelmi forgalom kezelésére kifejlesztett, nagy adattömeget kezelő eVÁM alapjain alakította ki a NAV. Az eVÁM-ot a 22 euró alatti, kis értékű e-kereskedelmi küldemények áfamentességének megszűnése hívta életre, ugyanis 2021. július 1. óta az Európai Unió területére érkező e-kereskedelmi küldeményekről is – EU által kialakított – csökkentett adattartalmú vám-árunyilatkozatot kell benyújtani a vámhatósághoz. Az eVÁM sikerét jelzi, hogy az indulása óta több mint 120 millió ilyen nyilatkozatot dolgozott fel. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország az e-kereskedelmi forgalom közép-európai elosztóközpontja legyen — ismertette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A rendszer sikeressége és az uniós vámjogszabályok új rendelkezésein alapuló fejlesztési kötelezettség alapján a NAV úgy döntött, hogy valamennyi importszállítmány vámkezelését ebbe a modern informatikai környezetbe helyezi. A hazai vámügyi szövetségekkel és vámszoftverházakkal közösen végzett tesztelés után a 2004 óta működő CDPS-t (Customs Declaration Processing System) 2023. december 1-től teljeskörűen felváltja az új nemzeti importrendszer, az eVÁM AIS. Ez hozzájárul a gazdasági folyamatok gyorsításához, és tovább élénkíti a külkereskedelemet úgy, hogy az államkasszát illető közterhek beszedése zavartalan marad – írták.
Az átállás a piaci szereplők és szövetségek bevonásával 2023. november 1-jén kezdődött meg, és 2023. november 30-án sikeresen zárult. Az új rendszer bevezetése ütemezetten, zökkenőmentesen, a kereskedelmi folyamatok zavartalanságának biztosításával valósult meg. A külkereskedelmi folyamatok felügyeletét és ellenőrzését 19 éven át szolgáló CDPS-t a NAV lekapcsolta, így 2023. december 1-jétől importeljárás kizárólag az eVÁM AIS-rendszerben kezdeményezhető. A NAV közölte: az eVÁM AIS képes az egyre növekvő külkereskedelmi áruforgalom megbízható kezelésére és hatékonyabb ellenőrzésére. December 1-jétől importeljárás kizárólag az új rendszerben kezdeményezhető.
*Értsd az Unión kívüli országokból