Nincs kapcsolat a mobiltelefon-használat és az agydaganat fokozott kockázata között – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából készült új tanulmány eredményéből.
A WHO vizsgálata szerint a vezeték nélküli technológia használatának óriási növekedése ellenére az agydaganatok előfordulása nem emelkedett ennek megfelelően. Ez még azokra is igaz, akik hosszú ideig telefonálnak, vagy akik már több mint egy évtizede használják a mobiltelefont. Az elemzés 63, 1994 és 2022 közötti tanulmányt tartalmazott, amelyeket tíz ország tizenegy kutatója – köztük az ausztrál kormány sugárvédelmi hatósága – értékelt. A munka a mobiltelefonokban, valamint a televízióban, a babamonitorokban és a radarokban használt rádiófrekvenciák hatásait értékelte, mondta Mark Elwood társszerző, az új-zélandi Aucklandi Egyetem rákepidemiológiai professzora.
„A kutatás főbb kérdések egyike sem mutatott megnövekedett kockázatot” — mondta Elwood. Az elemzés a felnőttek és gyermekek agydaganatát, valamint az agyalapi mirigy, a nyálmirigyek és a leukémia rákos megbetegedéseit, illetve a mobiltelefon-használattal, a bázisállomásokkal vagy adókkal, valamint a munkahelyi expozícióval összefüggő kockázatokat vizsgálta, de ígérik, hogy egyéb ráktípusokról is be fognak számolni.
A WHO és más nemzetközi egészségügyi szervek korábban azt mondták, hogy nincs egyértelmű bizonyíték a mobiltelefonok által használt sugárzás káros egészségügyi hatásaira, de további kutatásokra szólítottak fel. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) jelenleg a „valószínűleg rákkeltő”, azaz 2B osztályba sorolja a sugárzást, amely kategóriát akkor használják, ha az ügynökség nem tudja kizárni a lehetséges kapcsolatot. Az ügynökség tanácsadó csoportja a besorolás mielőbbi újraértékelését javasolja, tekintettel a legutóbbi, 2011-es értékelés óta rendelkezésre álló új adatokra.