Vissza nem térítendő: Egyetemi startupok jutnak 5,6 milliárdhoz

Szabados Zsuzsa, az NKFIH vállalati innovációs elnökhelyetteseLezárult a 2023. évi Gyorsítósáv pályázat szakmai értékelése. A jelentős tudományos vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező termékek, technológiák vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez projektenként akár 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH).

A Gyorsítósáv program célja, hogy olyan gyors növekedésre képes startup és spin-off vállalkozásokat segítsen, amelyek felsőoktatási intézményekben vagy kutatóintézetekben elért kutatási eredmények üzleti hasznosítását tervezik, és azok sikeres piacra vitele érdekében további jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységet folytatnak. A konstrukció keretében a hazai egyetemek és kutatóintézetek tudáskapacitására építve születhetnek új, innovatív termékek, szolgáltatások és eljárások, amelyek a Neumann János Programban meghatározott fókuszterületekhez igazodva az egészséges élethez szükséges megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek, a gazdaság zöldítését célzó körforgásos rendszer és a digitális átállást támogató folyamatok terén kínálhatnak majd hatékony, piacképes megoldásokat.

„A Gyorsítósáv program erősíti a vállalkozói szemléletet az egyetemi-kutatóintézeti szférában, és velük együttműködve a nemzetközi piacokon is sikeres vállalkozások kapnak új lendületet. Mindez nem csupán a hazai gazdaság versenyképességét erősíti, de akár világméretű társadalmi vagy gazdasági kihívások kezeléséhez járulhat hozzá” – mutatott rá Szabados Zsuzsa, az NKFIH vállalati innovációs elnökhelyettese.

A megújított értékelési rendszerben a szakmai bírálatokat párban végző tudományos hátterű és ipari gyakorlattal rendelkező szakértők, valamint az újonnan felállított fókuszterületi innovációs testületek a benyújtott 52-ból 22 projektjavaslatot ajánlottak támogatásra, összesen több mint 5,6 milliárd forint értékben. S lám csodát, annak érdekében, hogy valamennyi magas színvonalú projekt támogatásban részesülhessen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium döntést hozott az eredetileg kétmilliárd forintos keretösszeg 5,6 milliárd forintra emeléséről.

A beérkezett projektjavaslatok közel fele az egészséges élet fókuszterületén, több mint egyharmada pedig a digitalizáció témáiban tervez fejlesztéseket. A támogatásra jelölt projektek többek között olyan ígéretes innovációk szerepelnek, mint az öregedési folyamatot meghatározott gyakorlati szempontok alapján feltáró diagnosztikai módszerek továbbfejlesztése, az antibiotikum-rezisztens kórházi fertőzéseket hatékonyan kezelő bakteriofág készítmények gyártási folyamatának kialakítása, valamint a mesterséges intelligencia segítségével történő biztonsági események előzetes észlelése, valós idejű elemzése.

A pályázók következő lépésként 2024. augusztus 15-ig adhatják be támogatási kérelmüket az NKFI Hivatalhoz a támogató szakmai vélemény birtokában. A végső támogatói döntés 2024 szeptember végéig várható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Két magyar csapat is indul az első nemzetközi AI diákolimpián

ked aug 6 , 2024
Augusztus közepén Bulgáriában kerül megrendezésre az első nemzetközi mesterséges intelligencia (AI) diákolimpia. Az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia (IOAI) 35 ország 47 csapata méri össze tudását, a hazai szponzoroknak köszönhetően Magyarországot két csapat is képviselheti az első AI diákversenyen, amelyet augusztus 9. és 15. között debütál a Bulgáriai Burgaszban. A […]
AZ AI diákolimpia két magyar csapatának tagjai

És még ez is...