A kiberbűnözés és más szabotázscselekmények mintegy 267 milliárd euróba (298 milliárd dollárba) kerültek a német vállalatoknak az elmúlt évben, ami 29 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A Reuters beszámolója szerint a Bitkom ágazati szövetség mintegy ezer vállalatot kérdezett meg az összes ágazatból, és megállapította, hogy kilencven százalékuk több kibertámadásra számít a következő 12 hónapban, a fennmaradó tíz százalék pedig ugyanannyi támadásra számít. A felmérés szerint a támadások célpontjainak mintegy hetven százaléka a szervezett bűnözésnek tulajdonította a támadásokat, és a vállalatok 81 százaléka számolt be adatlopásról, beleértve az ügyféladatokat, hozzáférési adatokat és jelszavakat, valamint a szellemi tulajdont, például szabadalmakat.
Kínára és Oroszországra panaszkodnak a cégvezetők
A vállalatok 45 százaléka mondta, hogy legalább egy támadást Kínának tudott tulajdonítani, szemben az előző évi 42 százalékkal. A második helyen 39 százalékkal az Oroszországnak tulajdonított támadások álltak. A támadások számának növekedése arra késztette a vállalatokat, hogy it-büdzséjük 17 százalékát fordítsák digitális biztonságra, szemben a tavalyi 14 százalékkal, de csak 37 százalékuk mondta, hogy rendelkezik vészhelyzeti tervvel az ellátási láncban bekövetkező biztonsági incidensekre való reagálásra.
„A német gazdaságot fenyegető veszély egyre súlyosabb. Ez vonatkozik a digitális és a klasszikus támadásokra is, mint például a megbeszélések lehallgatása vagy a fizikai dokumentumok ellopása” — mondta Ralf Wintergerst, a Bitkom elnöke egy nyilatkozatban, hozzátéve, hogy a vállalatoknak fokozniuk kell a védelmi intézkedéseket.
Az informatikai biztonság, mint a digitális szuverenitás kérdése
Az üzleti életben az it-biztonságra egyre inkább a digitális szuverenitás kérdéseként tekintenek. 54 százalék kifogásolja, hogy Németországban a politikusok elhanyagolják az informatikai biztonságot a nemzetközi szabványokhoz képest, 76 százalékuk pedig azt, hogy a közigazgatás sokkal kevésbé védett a kibertámadásokkal szemben, mint a német gazdaság. 72 százalékuk pedig azt szeretné, ha a német it-biztonsági cégek célzott támogatást kapnának a politikusoktól. 71 százalékuk különös figyelmet fordít a szolgáltató származási országára az it-biztonsági megoldások vásárlásakor. „Az informatikai biztonság nem feltétel, az informatikai biztonság egy folyamat, és ezt aktívan kell követnünk. A kibertámadások elleni védelemnek a biztonságos és digitálisan szuverén Németország stratégiájának középpontjában kell állnia” – mondta Wintergerst.