Végre valamiben globális az egyetértés

Személyi LászlóSzeptember 10-én újabb mérföldkőhöz érkezett a munka: kiadták az ISO 56001:2024 – Innovation Management Systems Requirements dokumentumot, amelynek alkalmazására más ISO szabványokhoz hasonlóan tanúsítást lehet kérni.

A szabvány kiadásának ünnepélyes bejelentésére az ISO 279. számú Technikai Bizottsága plenáris ülésének keretében szervezett nemzetközi konferencián került sor. Magyarországot a bizottság résztvevő tagja, Személyi László, a Magyar Innovációs Szövetség választmányi tagja, az Óbudai Egyetem Innovációmenedzsment Doktori Iskolájának hallgatója képviselte. A szakember szerint „a most kiadott szabvány 79 ország többszáz szakértőjének tudását ötvözi. Bár első hallásra furcsán hangzik az ötlet, hogy az innovációt szabályok közé szorítsuk, valójában a folyamat irányítása nagyon is fontos feladat egy szervezet vezetése számára. Ha rendszertelenül, esetlegesen, mérések nélkül végezzük az innovációs tevékenységet, nagy a kockázat, hogy elpazaroljuk a szervezet erőforrásait.”

„A szabvány bevezetése lassú folyamat lesz, első körben a nagyvállalatok és azok legnagyobb partnerei körében, hasonlóan például a két évtizeddel ezelőtt elterjedt 9001 Minőségirányítás vagy a néhány éve elterjedt 27001 Információbiztonság szabvány esetében. Második körben a nemzetközi – és egyes országokban a nemzeti – innovációs pályázatok és az úgynevezett innovatív beszerzések fogják felfedezni, továbbá a felvásárlás vagy beolvadás előtt álló startupok esetében várható, hogy megjelenik elvárásként. Az alkalmazás célja a legtöbb esetben kettős lesz: az egyik a jelenleg végzett, innovációs képességet átvilágító auditok egyedi módszereinek kiváltása. A másik cél kőkeményen üzleti: objektíven detektálni a fenntartható növekedés egyik legfontosabb tényezőjeként definiált innovációs képességet.”

Az 56001 szabványon kívül több más dokumentumból szerezhető praktikus és – a számtalan guru egyedi módszereivel ellentétben – nemzetközileg elfogadott tudás, például az 56000 Innovációmenedzsment Alapvetések és Szótár, vagy az 56002 Innovációmenedzsment Rendszerek Útmutató (amelyet 2019-es kiadása óta a világban már számos vállalat kezdett el önkéntesen alkalmazni tanúsítás nélkül). A most lezajlott konferencián bejelentették, hogy megkezdődött a munka az 56011 Innovációmenedzsment Kompetenciák Keretrendszer kidolgozására, melynek munkacsoportjában is részt vesz. Év végéig pedig a bizottság szavaz az innovációs portfólió és az innovációs ökoszisztémák menedzsmentjére vonatkozó standardok kidolgozásáról.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Nem csak kihívás a NIS2

csü nov 7 , 2024
A kiberbiztonsági előírásokat be nem tartó cég súlyos következményekkel számolhat, ám a NIS2 ugyanakkor nem csupán egy újabb szabályozás, hanem olyan eszköz, amely versenyelőnnyé is formálhatja a kiberbiztonsági megfelelést – hangzott el a CETIN Hungary IVSZ-szel közösen rendezett rendezvényén. A 2016-ban bevezetett európai uniós kiberbiztonsági szabályokat a 2023-ban hatályba lépett […]
NIS2 - Európai Unió

És még ez is...