Vasárnap irány a Svábhegyi Csillagvizsgáló

svábhegyi csillagvizsgálóA kisbolygók és a kozmikus becsapódások világát, a nyári égboltot és a meteoritokat is megismerheti a közönség vasárnap a Svábhegyi Csillagvizsgálóban, a nemzetközi aszteroida nap alkalmából rendezett programon.

Az intézmény pénteki közleménye szerint derült idő esetén a Budapest kupola óriás távcsövével meg lehet tekinteni például az egyik legnagyobb kisbolygót, a Pallas követ, vagy a galaxist elhagyva a Herkules csillaghalmazának több százezernyi csillagát, az intézmény hordozható távcsöveivel pedig a kelő vagy nyugvó bolygókat és a holdsarlót lehet majd megfigyelni.

Borult idő esetén a kizárólag ilyenkor megtartott meteoritvizsgálat programon lehet részt venni. Itt először a hullócsillagok és tűzgömbök keletkezését mutatják be a szakértők, majd polarizációs mikroszkópok segítségével kivetítik a meteoritfajták szivárványszínű kristályait. Az előadás után olyan égből hullott köveket is kézbe lehet majd venni, amilyen a cseljabinszki meteorit. A programon a legújabb csillagászati kutatásokról is szó esik majd.

A közleményben felidézik, hogy 1908-ban a szibériai Alsó-Tunguszkánál egy Föld légkörébe lépett kisbolygó felrobbant, és harminc kilométeres körzetben letarolta a tajga fenyőerdejét. A nemzetközi aszteroida napot a tunguszkai esemény évfordulóján, június 30-án tartják, és olyan neves közszereplők hívták életre, mint Brian May zenész, fizikus vagy Stephen Hawking elméleti fizikus.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Q3: A Micron a vártnál jobb negyedéves adatokat közölt

szo jún 29 , 2024
A Micron Technology amerikai memóriachip-gyártó korrigált nyeresége meghaladta a vártat, az árbevétele valamivel felülmúlta az elemzők által becsültet a 2024-es pénzügyi éve május végén záródott harmadik negyedévében. A cég honlapján az szerepel, hogy az adózott eredmény 332 millió dollár, részvényenként 0,3 dollár volt, szemben az egy évvel korábbi 1,9 milliárd […]
Micron Technologies

És még ez is...