Egymásnak adják a kilincset a nagy nemzetközi pénzügyi szervezetek vezetői Budapesten. Bár az erről szóló közlemények semmitmondóak, nehéz nem arra gondolni, hogy a befagyott -és egyelőre úgy tűnik, hogy elvesző- uniós támogatásokat ezektől a szervezetektől pótolná Magyarország Kormánya.
Orbán Viktor az IMF vezérigazgatójával tárgyalt
A miniszterelnök tárgyalást folytat Krisztalina Georgievával, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával a Sasfészekben 2024. szeptember 13-án. A megbeszélésen értékelték a világgazdaság és a nemzetközi kereskedelem helyzetét. Megállapították, hogy a háborúk, feszültségek miatt a többoldalú együttműködések gyengülnek, így a korlátok nélküli, sokoldalú világkereskedelmi rendszert minden oldalról egyre több támadás éri, miközben a világ nem engedheti meg magának azt, hogy egymással szemben álló blokkokra szakadjon — olvasható a szűkszavú közleményben.
Nagy Márton az EBRD elnökével tárgyalt
Nagy hivatalában fogadta Odile Renaud-Bassot az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökét – jelentette be pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A nemzetgazdasági miniszter a közlemény szerint gratulált az elnökasszony májusi újraválasztásához és eddigi munkájához, amelynek eredményeképp az EBRD a változó nemzetközi gazdasági környezet kihívásaival szemben is ellenálló maradt. A felek az egyeztetés során a magyar gazdaság aktuális helyzete és az EBRD magyarországi befektetései mellett áttekintették a magyar EU elnökség versenyképességi célkitűzéseit is.
Nagy a találkozón elmondta, hogy Magyarország számára fontos minden nemzetközi fejlesztési pénzintézet, amelyben részvényes, hiszen az érdekeinket ezekben az intézményekben a jelenlétünkön keresztül tudjuk legjobban érvényesíteni. A 2024-es év első félévében az EBRD jelentős növekedést ért el magyarországi portfóliójában, amely több tízmillió eurós bővítést jelentett, különösen a pénzügyi, agrár- és ingatlanszektorban. Az egyik legfontosabb eredmény a Budapest Airport tranzakciójában való aktív részvétel volt, ami szintén hozzájárult a bank magyarországi szerepének erősödéséhez.
A nemzetgazdasági miniszter a közlemény szerint hangsúlyozta, hogy a kormány a reptér fejlesztésének finanszírozásában is hosszú távú, stratégiai partnerként tekint az EBRD-re. A magyar kormány céljai több területen is összhangban állnak az EBRD stratégiai irányelveivel. Ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan keresi a lehetőséget az EBRD és Magyarország közötti kapcsolatok bővítésére és bízik abban, hogy a bank a jövőben is partnerként vesz majd részt a zöld átállással és a digitalizációval kapcsolatos hazai fejlesztésekben.