Tíz pályaművet díjaztak a 33. OTIO-n

gyermek innovációÁtadták a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) díjait szombaton; a két napon át a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen lezajlott döntő résztvevői közül tíz pályamű kapott díjat.

Essetek szerelembe a kutatással, esettek szerelembe az innovációval! – mondta Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a díjátadón a verseny döntőseihez fordulva. „Nekünk pedig annyi a feladatuk, hogy számotokra olyan környezetet biztosítsunk, amely aztán ennek a szerelemnek sok-sok gyümölcsét hozza meg” – tette hozzá. Közölte, megújították a felsőoktatást, az innovációt, a magyar egyetemek egyre jobbak; a cél az, hogy 2030-ra Magyarország a 13. legyen a világranglistán innovációs teljesítménye által.

Jakab László, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karának professzora elmondta: az idei verseny nagyon jól sikerült, sokat javult a kiállítás színvonala, fantasztikus demonstrációkat, anyagokat láthattak.

Czigány Tibor, a BME rektora arról beszélt, hogy a fiatalok belekóstolhattak az egyetemi életbe, hiszen a magyar egyetemeken a képzés nagyrészt így folyik: projekt-feladatokat oldanak meg, nemzetközi környezetben.

A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) a Kulturális és Innovációs Minisztériummal, valamint a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen hirdette meg az OTIO-t a hazai és a határon túli, 14-20 év közötti fiatalok számára.

Ősszel 193 diák nyújtott be összesen 138 pályázatot, amelyből 71 jutott tovább. A mentorálások, szabadalomkutatás és tudománykommunikációs tréning után, az áprilisi határidőre 58 pályázat készült el. A 29 tagú akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság ezek közül kiválasztotta a 28 döntős pályamunkát.

A fiatal feltalálóknak és tudósoknak tíz díjat, a díjakkal járó több mint ötmillió forint ösztöndíjat osztott ki a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség, továbbá 12 kiemelkedő innovatív középiskolai tanár 800 ezer forintos, a 12 legeredményesebb innovatív középiskola 900 ezer forintos díjban részesült, 18 pályázatot kiemelt dicséretben részesítettek.

Négy első, 3 második és 3 harmadik díjat adtak át. Első díjban részesült Aklan Larion, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja Kvantum mágnesesség – Zeeman-effektuson alapuló méréstechnika modellje című pályázatával; Hegedűs Márton, a Kecskeméti Református Gimnázium diákja Katenán – Együtt vagy külön? című munkájával; Horváth Zsombor, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja, Virtual Front Desk, a virtuális recepciós szoftver című pályázatával; Vida Ákos, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium 3D nyomtatott alkatrészek rétegtapadásának növelése új nyomtatási módszerrel című pályázatával.

Magyarországot szeptemberben az első díjas pályázatok képviselik az Európai Bajnokságon, Katowicében a 35. EU Fiatal Tudósok Versenyén, ahol 37 ország fiataljai versenyeznek. Az eseményen odaítélték a MISZ legjobb határon túli pályázójának járó különdíját Simon Dorka-Borókának, a Székely Mikó Kollégium diákjának Cerebromics című pályázatáért.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

IT: Még mindig hátrányos helyzetben vannak a nők

sze jún 5 , 2024
A No Fluff Jobs állásportál a technológiai szektorban dolgozó nők helyzetét elemzi: mint kiderült bőven van még teendő. A technológia iránti szenvedélyét a nők legnagyobb arányban (25,4 százalék) 15–19 éves korban fedezte fel, majdnem húsz százalék pedig 20-24 évesen. A felmérésben részt vevő női válaszadók szerint a legnagyobb támogatást a […]
Magdalena Gawlowska Bujok, No Fluff Jobs

És még ez is...