Tényleg felesleges megépíteni Paks II.-őt

Közel 35 ezer paksi atomerőmű energiája kellene ahhoz, hogy meghamisítsanak egy e-aláírást.

Épp hétszázmilliárd számítógép egy évnyi munkája is kevés lenne meghamisítani egy e-aláírást, ennyi gép megközelítőleg hatszázmilliárd megawatt áramot fogyasztana, vagyis 35 ezer paksi erőmű éves teljesítménye is kevés volna az energiaigény fedezéséhez, legalábbis a NETLOCK szakértőinek becslései szerint. „Az elektronikus aláírások védelme az úgynevezett PKI-kulcsok technológiájára épül, ami nagyon tömören megfogalmazva prímszámokon végzett műveleteken alapul. Az e-aláírásokat 2048 bites kóddal védjük. Ahhoz, hogy ezt feltörjék, vagyis meghamisítsanak egy elektronikus aláírást, egy 617 számjegyből álló számot kellene prímtényezőkre bontani” – mondta el Varga Viktor. Az e-aláírásokkal és internetbiztonsággal foglalkozó NETLOCK üzemeltetési vezetője szerint a 2048 bites kóddal védett e-aláírás lényegében feltörhetetlen, a ma ismert legmodernebb technológia is messze áll a megoldástól.

„2012-ben sikerült felbontani prímtényezőire egy 1061 bites, azaz 320 számjegyből álló számot, ehhez 335 évnyi gépidő kellett az otthoni számítógépeknél nyolcszor gyorsabb, egymással párhuzamosan dolgozó számítógépekkel. Ezzel szemben az e-aláírásokat védő 2048 bites kód 617 számjegyből áll. Azt gondolhatnánk, hogy akkor ennek feltöréshez elég dupla ennyi idő, de nem így van. A 2012-ben feltört 1061 bites számsor feltörési idejénél 232-szer, nagyjából 4 milliárdszor több időt igényelne feltörni az e-aláírásokat védő kódot a nemzetközi becslések szerint. Azaz, ha az 1061 bites kód 335 gépévét vesszük számításunk alapjául, akkor több mint 7001 milliárd számítógépnek kellene egy éven keresztül folyamatosan dolgozni, hogy feltörjék az e-aláírásokat védő 2048 bites kódot” – tette hozzá Varga.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Mesterséges intelligencia a Fujitsu ügyfélszolgálati megoldásában

ked júl 18 , 2017
ShareTweetPinShareA Social Command Center (SCC) következő generációs ügyfélszolgálati megoldásához bevezetett kognitív technológiák sokoldalúbb, intelligensebb és felhasználóközpontúbb modellt valósítanak meg, és több támogató csatorna kombinálásával gondoskodnak az egységes felhasználói élményről — olvasható a Fujitsu közleményében. A kognitív technológiák – például a mesterséges intelligencia (AI) és a hangalapú biometria – használata központosítja, […]

És még ez is...