A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Megoldódott egy „lineáris egyenlet”
A sárospataki rendőrök a bejelentéstől számított három napon belül gyanúsítottként hallgattak ki egy 18 éves nagyecsedi csalót. Csalás bűntett miatt folytat nyomozást a Sárospataki Rendőrkapitányság egy 18 éves nagyecsedi fiatalemberrel szemben. Az elkövető egy sárospataki nőt hívott fel február 25-én és banki alkalmazottnak adta ki magát, majd arra hivatkozott, hogy egy, a sértett számláját érintő csalást szeretne megakadályozni. Miután a nő bizalmába férkőzött, megszerezte bakkártyaadatait és létrehozott egy érintés nélküli mobilfizetéses szolgáltatást, amivel egy mátészalkai üzletben két mobiltelefont vásárolt közel 800 ezer forint értékben. A rendőrök február 28-án fogták el a férfit, és gyanúsítottként hallgatták ki, illetve az egyik készüléket is lefoglalták. A nyomozás jelenleg is folyik.
Játéktelefont kapott az igazi helyett
Ha nem egy megbízható helyről rendel az interneten, az utánvét választása sem védi meg a csalóktól. Így járt az az 57 éves várpalotai férfi is, aki egy korábbról nem ismert webáruházból rendelt mobiltelefont magának. Az oldalon szinte féláron hirdettek telefonokat, fizetési módként a sértett az utólagos módot választotta. Néhány nap múlva a futár kézbesítette a csomagot, ám a férfi csak a számla kifizetését követően tekintette meg annak tartalmát, mely egy – a megtévesztés érdekében nehezékkel ellátott – játéktelefon volt.
Elvitte az egér
Ha valaki előre fizet egy interneten kínált termékért olyan személynek, akit korábbról nem ismert, sajnos a legtöbb esetben szinte biztosan futhat a pénze után. Így járt az a Győr környéki férfi is, aki egy online hirdetésre jelentkezett, amiben automatikus rágcsálóirtót kínáltak jutányos áron. Rendelt is belőle, fizetési módként pedig az utánvétet állította be. Később, amikor a futár vitte a csomagot, gyorsan ki is fizette a 16 ezer forintos vételárat. A kézbesítő távozása után a sértett kibontotta a csomagot, abban azonban a modern eszköz helyett egy pár száz forintos műanyag egérfogót talált.
Nyereség helyett veszteség
Az eladók sincsenek biztonságban az online piactereken. Több mint 1 millió forintjába került a sértettnek, hogy megadta banki adatait egy csalónak. Bármilyen használt termék értékesítésénél legyen nagyon óvatos, ha a vevőt nem érdekli a termék állapota, minősége és az árból sem próbál alkudni. Ha mindenféle előzetes érdeklődés nélkül, már a leszállítást is elintézve jelentkeznek a termékért, szinte biztosan csalókkal van dolga. Ez történt azzal a 27 éves zirci férfival is, aki egy turmixgépet szeretett volna értékesíteni egy népszerű, használtcikkek kereskedelmére szakosodott online áruházban.
Nála is egy olyan vevő jelentkezett, aki érdeklődés nélkül közölte, hogy megvásárolta a konyhai eszközt, és a szállítását is elrendezte egy ismert csomagszállító céggel. Ezután küldött is egy e-mailt az eladónak, amiben egy adathalász oldalra vezető link volt. Itt a sértett a pénz fogadásához megadta bankszámlájának belépési adatait és kódjait. A csalók ezek birtokában több mint egymillió forintot emeltek le két részletben a számlájáról.
Kiberbűnözők hálójában
Másodszor is kéretlen összeg érkezett egy dombóvári nő számlájára. Először 2024 októberében, majd a napokban vált csalás áldozatává egy Dombóváron élő fiatal. Tavaly ősszel egy idegen férfi telefonon hívta fel az édesapját azzal, hogy nyert 980 ezer forintot, amit utalni szeretne. A szokásos „adategyeztetést” követően meg is érkezett az összeg, de csak rövid ideig pihent a sértett számláján. Mire felocsúdott, két tranzakció történt, az egyik Londonban, a másik Vilniusban, és a nyeremény máris köddé vált. A történtek miatt néhány nap elteltével feljelentést tett.
Másodszor a napokban történt meg szinte ugyanaz. Most nem hívták telefonon, üzenetet küldtek. A már korábban is felhasznált számlaszámra egy nagyobb összeg, közel kétmillió forint érkezett egy idegen férfitól. Ez a küldemény sem volt sokáig a számlán, hamarosan három vásárlás történt, ezúttal mindegyik Litvánia fővárosában. Az ismeretlenek a pénzzel együtt a sértett saját megtakarításából is elutaltak néhány ezer forintot. A nő ismét feljelentést tett, és a pénzintézetnél kezdeményezte a csalás áldozatául esett számla megszüntetését.
Milliókat csalt ki a sértettektől
Csalás miatt kell felelnie annak a 37 éves csömöri férfinak, aki 2021 nyarától kezdődően több mint 40 millió forinttal rövidítette meg áldozatait. A gödöllői rendőrök fogták el. F. Richárd első áldozatát 2021. augusztusában hálózta be. Online felületeken ígért magas hozamú befektetést, amire hivatkozva kétmillió forintot csalt ki a sértettől. Alig fél évvel később egy általa vezetett cég nevében vállalt el munkákat. A sértett több mint harmincmilliót utalt a csalónak, aki ezt követően köddé vált. Egy csongrádi nő 2023 májusában akart árverésen megvenni egy turai ingatlant.
A csalónak ötszázezer forint előleget utalt, de az üzlet soha nem jött létre, F. Richárdot pedig nem érte el többé. Ezzel egyidőben egy budapesti férfi is áldozatává vált a 37 éves csalónak, aki szintén ingatlanvásárlás előlegeként utalt neki 1,1 millió forintot. Egy házaspár 2023 júniusában utalt szintén előlegként közel nyolcszázezer forintot, de ők is pórul jártak. A pénzüket elbukták, és az árverési hirdetésben kiszemelt ingatlant sem tudták megvenni. A csaló ellen körözést adtak ki a rendőrök, akit elfogását követően 2025. február 18-án hallgattak ki gyanúsítottként. Kezdeményezték a letartóztatását, amit a bíróság elrendelt.
English summary You won’t believe how gullible we are. The experience of the police shows that the arsenal of criminals is inexhaustible, but the goal is the same, to find out the bank details of the victims, access their accounts, and fraudulently obtain their money. |