Szaúd-Arábiában rendeznék az első e-sport olimpiát

Olimpiai zászlóA Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azt tervezi, hogy 2025-ben Szaúd-Arábiában bonyolítja le az első e-sport olimpiát. A tervezett megállapodás 12 évre szól.

Szaúd-Arábia és a NOB bejelentette, hogy 12 évre szóló megállapodást köt az olajban gazdag királyság jövő évtől kezdődő új e-sport olimpiájának megrendezésére. A NOB közleménye szerint a partnerség azt ígéri, hogy „2025-től kezdődően rendszeresen megrendezik az E-sport Olimpiai Játékokat” . Szaúd-Arábia nem árulta el, hogy mennyit tervez a versenyre költeni. „Ez egy természetes következő lépés fiatal sportolóink, országunk és a globális e-sport közösség számára” – mondta Abdulaziz bin Turki Al Faisal herceg, a szaúdi nemzeti olimpiai bizottság vezetője.

A NOB a múlt hónapban közölte, hogy videójáték-olimpia indítását tervezi, hogy megpróbálja vonzani és megtartani a fiatalokat. A szaúd-arábiai megállapodást bejelentő közleményében a NOB kijelentette, hogy a megállapodás „biztosította az olimpiai értékek tiszteletben tartását”, hangsúlyozva „a nemek közötti egyenlőség előmozdítását”. A bejelentésre a királyság fővárosában, Rijádban megrendezett, két hónapig tartó e-sport világbajnokságot követően került sor. A sport- és szórakoztató rendezvények kulcsfontosságú részét képezik a Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg által vezetett Vision 2030 programnak, amelynek célja, hogy a szaúdi gazdaságot elmozdítsa az olajfüggőségtől, és modernizálja társadalmát. A szaúdi sportminiszter, Abdulaziz herceg kijelentette, hogy országa „a professzionális e-sport globális központjává vált”.

A szaúdi megállapodást még jóvá kell hagynia a NOB-tagságnak, amely július 23-án és 24-én ülésezik Párizsban. A jóváhagyás jellemzően formalitás az olimpiai testület vezetése által javasolt projekteknél. „Nagyon szerencsések vagyunk, hogy együtt dolgozhatunk a szaúdi bizottsággal, mert a szervezet nagyszerű – ha nem is egyedülálló – szakértelemmel rendelkezik az e-sport területén” – mondta Thomas Bach, a NOB elnöke. A múlt hónapban az elnök azt nyilatkozta, hogy a videójáték-eseménynek külön pénzügyi modellje lesz a nyári és téli játékoktól, amelyek bevételüket megosztják a sportágakat irányító testületekkel.

Szaúd-Arábia emberi jogi helyzetének kritikusai azt mondták, hogy a nemzetközi sportba való felfokozott részvétel valójában a királyság hírnévének javítását szolgálja — írja a The Guardian.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük