Stipsicz András kapta a XIII. Bolyai-díjat
Stipsicz András (képünkön), a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója vehette át a magyar tudományos élet egyik legrangosabb elismerését, a XIII. Bolyai-díjat.
Világszínvonalú eredmények a matematika csúcsán
Stipsicz a differenciáltopológia, azon belül is a négydimenziós sokaságok és háromdimenziós terek kontakt struktúráinak kutatásában ért el kiemelkedő, nemzetközi szinten is jegyzett eredményeket. Nevéhez fűződik többek között a csomókra vonatkozó új invariáns kidolgozása, amely komoly előrelépést jelentett a geometriai topológia egyik legösszetettebb problémakörében.
Munkássága alapműnek számít a területen: a Robert Gompf-fal közösen írt 4-manifolds and Kirby calculus című szakkönyv ma is a négydimenziós terek vizsgálatának alapvető kézikönyve világszerte.
A tudományos utánpótlásért is sokat tett
Stipsicz több nagy presztízsű ösztöndíjat és kutatási támogatást nyert el, köztük két European Research Council Advanced Grantet és egy Élvonal pályázatot, amelyek keretében számos fiatal kutatót vezetett be a nemzetközi tudományos élet élvonalába. Vendégprofesszorként olyan intézményekben dolgozott, mint a Princeton University, a Columbia University, vagy a világhírű Institute for Advanced Study.
A Bolyai-díj
A Bolyai-díjat 2000 óta ítélik oda kétévente azon magyar kutatóknak, akik tudományterületükön nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket értek el. Az elismerés jelenleg százezer eurós pénzjutalommal jár, és a magyar tudományos közélet egyik legmagasabb presztízsű díjának számít. A díjazottról egy független, 15 fős díjbizottság dönt, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök, tagjai pedig a magyar tudományos és közélet meghatározó személyiségei.
Munkássága a topológia területén a jövő technológiai alkalmazásainak alapja is lehet
A laikusok számára talán kevéssé ismert, de a differenciáltopológia és a négydimenziós sokaságok vizsgálata az utóbbi években a mesterséges intelligencia és a kvantumtechnológia fejlődése miatt is egyre fontosabbá vált. Az ilyen elméleti kutatások ugyanis alapot adhatnak például kvantumalgoritmusok fejlesztéséhez vagy új adattárolási struktúrák megértéséhez a hiperdimenziós terekben. Stipsicz munkássága így nemcsak a matematika történetének fontos fejezete, hanem hosszú távon akár technológiai alkalmazások alapja is lehet a következő évtizedekben.
English summary
|