A Nyugatnak nem szabad azt feltételeznie, hogy Kína le van maradva az Egyesült Államoktól és Európától a technológiai fejlesztések terén – figyelmeztetett Brad Smith, a Microsoft elnöke.
Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek az elmúlt években a két nemzet közötti harcra összpontosultak a technológiai fölényért, ami a kritikus technológiák exportellenőrzésének egy rakásában tetőzött. A múlt év végén a kínai Huawei meglepte a piacot egy 5G-képes okostelefon piacra dobásával, amelyet az amerikai technológiai szankciók ellenére sikerült elkészíteni.
A Microsoft elnöke egy portugáliában megrendezett konferencián azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy Kína „sok szempontból” azonos szinten, vagy épp felzárkózóban van a nyugati technológiákhoz. „Azt hiszem veszélyes, hogy azok, akik nem járnak túl gyakran Kínába, azt feltételezik, hogy Kína le van maradva. Ha körülnézel Kínában, lenyűgöz, hogy mennyi mindent képesek megcsinálni” – mondta Smith. Véleménye szerint a kínai és az amerikai vállalatok a távoli jövőben is versenyezni fognak a technológia terén. Mindazonáltal arra buzdítaná az amerikai és európai vállalatokat, hogy működjenek együtt a gazdaságaik növekedése és az olyan új fejlesztések, mint a mesterséges intelligencia elterjesztése érdekében a világ többi részén.
A technológiai cégeknek nem lesz döntési joga
A Microsoft 1992 óta működik Kínában a cég weboldala szerint, többek között az Egyesült Államokon kívüli legnagyobb kutatási és fejlesztési központján keresztül, a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella tavaly azt mondta, hogy a cég másképp összpontosít Kínára, mint a hazai piacára, hanem láthatóbb helyi jelenléttel nyújt szolgáltatásokat a kínai vállalatoknak, nem úgy, mint sok más amerikai technológiai óriás.
Arra a kérdésre, hogy a Kínával folytatott kereskedelmi és technológiai transzferek – vagy az adatok, tervek vagy innovációk mozgása – egyre nagyobb kihívást jelentenek-e majd, ahogy Washingtonban Joe Biden átadja a kormányt Donald Trump megválasztott elnök kormányának, Smith azt válaszolta, hogy még túl korai ennek megítélése. „Az az igazság, hogy amerikai technológiai vállalatként csak akkor tudunk üzletet kötni Kínában, ha olyan szolgáltatást kínálunk, amelyre a kínai kormány szerint szüksége van az ázsiai országnak… és még az Egyesült Államok kormánya is engedélyezi az üzletet – mondta a Microsoft elnöke, aki azt jósolta, hogy olyan világban fogunk élni, ahol a technológia egy része Kínába költözik, és nem a technológiai cégeknek ebben nem lesz döntési joga…
Brad SmithSmith 1993-ban csatlakozott a Microsofthoz, először három évet Párizsban töltött az európai jogi és vállalati ügyekkel foglalkozó csapat élén. 2002-ben a Microsoft főtanácsadójává nevezték ki, és a következő évtizedet azzal töltötte, hogy feloldja a vállalat trösztellenes vitáit a világ kormányaival és a technológiai szektor vállalataival. Az elmúlt évtizedben Smith vezette a vállalatot a Microsoft-felhasználók magánéletének védelmében, valamint a bevándorlók jogainak előmozdításában, többek között több pert is indított az Egyesült Államok kormánya ellen ezekben a kérdésekben. Mielőtt csatlakozott a Microsofthoz, Smith munkatársa, majd partnere volt a Covington and Burling ügyvédi irodában, ahol még mindig úgy emlékeznek rá, mint az első ügyvédre a cég hosszú történetében, aki (1986-ban) ragaszkodott ahhoz, hogy személyi számítógép legyen az asztalán. A Microsoftnál végzett munkája mellett Smith számos civil szervezetben és a szélesebb technológiai iparban tevékenykedik. 2014-ben Smith-t benevezték a Princetoni Egyetem kuratóriumába, amelynek ma is tagja. 2015 óta dolgozik a Netflix igazgatótanácsában, és a Washington State Opportunity Scholarship program igazgatótanácsának elnöke. 2024-ben a Kids in Need of Defense (KIND) igazgatótanácsi elnöki tisztségébe lépett, amelyet 2008-ban Angelina Jolie-val közösen alapított, és 15 évig volt az igazgatótanács elnöke. |