Sikeresen végrehajtotta az Európai Űrügynökség (ESA) Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) űrszondája az űrkutatás első kettős, Hold és Föld melletti elrepülését.
Hibátlanul végrehajtotta az ESA JUICE nevű űrszondája az űrkutatás első kettős, Hold és Föld melletti elrepülését, hogy a Föld gravitációját felhasználva, majd a Vénuszon dobbantva 2031-ben a Jupiterhez érjen – írja az MTI az űrügynökség bejelentése alapján. A JUICE a Hold mellett elrepülve megfordult, és a Földhöz érve 6840 kilométerre közelítette meg Délkelet-Ázsiát és a Csendes-óceán térségét, miközben kameráival képeket készített, műszereivel pedig tudományos adatokat gyűjtött — közölte Ignacio Tanco, a küldetés műveleti vezetője. „A gravitációs segédrepülés hibátlan volt, minden zökkenőmentesen zajlott, csak azon izgultunk, hogy a Juice ilyen közel érkezett vissza a Földhöz” — mondta Tanco.
Az űrszondát 2023 április közepén indították el a Naprendszer legnagyobb óriásbolygója felé. A 2035-ig tartó küldetés célja a Jupiter és a bolygó három nagy holdjának, az Európának, a Ganümédesznek és a Callistónak a megfigyelése. Az űrszonda a Föld és a Vénusz közelében hajt végre összesen négy gravitációs hintamanővert, hogy takarékoskodjon hajtóanyagával. A JUICE a Jupiterhez érkezve előbb pályára áll az óriásbolygó körül, 35 alkalommal megkerüli a bolygó három jeges holdját, majd 2034 végén lefékez, és a Ganümédesz körüli pályára állva tanulmányozza annak felszínét.
A Vénusz következik
A kockázatos hintamanőver a tájékoztatás szerint teljesen zökkenőmentesen zajlott, és a szonda ezzel 100-150 kilogramm hajtóanyagot takarított meg, amit arra használ majd, hogy a tervezettnél hosszabb lehessen a küldetése, és jobban megközelíthesse a Ganümédeszt. Az ESA a JUICE Földhöz közeli repülésének köszönhetően az űrszonda műszereinek viselkedését is tanulmányozhatta, ami segíthet megérteni, hogyan reagálnak majd a Jupiter környezetében, mondta Claire Vallat, az ESA tudósa.
A következő lépés a Vénusz. A Hold-Föld hinta a Juice-t átirányította a szondát a Vénusszal való 2025 augusztusi találkozás felé. A Vénusz elrepülése a Juice-t vissza fogja lökni a Föld felé; az űrszonda 2026 szeptemberében és 2029 januárjában ismét elrepül szülőbolygónk mellett, így további két gravitációs lendítés gyorsítja annyira, hogy 2031 júliusában a Jupiterhez érkezhessen.
Európa első Jupiter-szondája, a bolygó jeges holdjait felderítő JUICE elkészítésében magyar kutatóintézetek és cégek is közreműködtek A fedélzeti műszerek közül a magnetométer (J-MAG) és a részecskesugárzási környezet vizsgálatára készült műszeregyüttes (Particle Environment Package – PEP) fejlesztésében és tesztelésében az Energiatudományi Kutatóközpont és az SGF Kft. munkatársai is részt vettek. A Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai pedig a magnetométer adatainak feldolgozásában és értelmezésében vállalnak szerepet. A miskolci Admatis Kft. többrétegű fólia alapú hővédő borítást készített a PEP egyik egységéhez. |
Ilyenkor eszembe jutnak a VOYAGER-ek, azokat is meg kellett hintáztatni, hogy kijussanak naprendszerből.