Por ës homou vogymuk: Gondok a marsi vízfolyásokkal

Egy friss kutatás megkérdőjelezi azt az elméletet, miszerint a Mars lejtőin megfigyelt sötét sávokat folyékony víz okozza, és inkább a száraz folyamatokra, például a por mozgására utal.

Az 1970-es évektől a Marsról készült orbitális felvételeken különös sötét sávok figyelhetők meg sziklafalakon és kráterek belsejében. Egyes tudósok ezt folyékony víz áramlásának lehetséges bizonyítékaként értelmezték, ami arra enged következtetni, hogy a bolygó élőlények számára alkalmas környezetet rejt. Egy új tanulmány azonban kétségbe vonja ezt az értelmezést. A kutatók körülbelül ötszázezer ilyen, műholdfelvételeken azonosított jellegzetességet vizsgáltak, és arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg száraz folyamatok hozták létre őket, amelyek folyékony áramlásra emlékeztető felszíni megjelenést hagytak maguk után. Ez ismét aláhúzza azt a nézetet, miszerint a Mars jelenleg sivatagi bolygó, amely alkalmatlan az életre – legalábbis a felszínén.

Az adatok arra utalnak, hogy ezeknek a sávoknak a kialakulását a marsi légkörből származó finom szemcsés por felhalmozódása okozza lejtős terepen, amelyet azután olyan események, mint széllökések, meteorit becsapódások és marsrengések löknek le a lejtőkről.

„Az apró porszemcsék folyásos mintázatot hozhatnak létre folyadék nélkül. Ez a jelenség azért fordul elő, mert a rendkívül finom por megzavarva hasonlóan viselkedhet, mint egy folyadék – áramlik, elágazik és ujjszerű mintákat hoz létre, miközben lefelé mozog a lejtőn” – nyilatkozta Adomas Valantinas, a Brown Egyetem planetáris tudományok posztdoktori kutatója, a Nature Communications folyóiratban hétfőn megjelent tanulmány társvezetője.

Hirtelen alakulnak ki, és évek alatt elhalványulnak

„Ez hasonló ahhoz, ahogyan a száraz homok is áramlik, mint a víz, ha kiöntjük. De a Marson az ultrafinom részecskék és az alacsony gravitáció felerősítik ezeket a folyadékszerű tulajdonságokat, olyan jelenségeket hozva létre, amelyek tévedésből vízfolyásnak tűnhetnek, miközben valójában csak mozgó száraz anyagok” – tette hozzá Valantinas.

A tanulmány körülbelül nyolcvanhétezer műholdfelvételt vizsgált – beleértve a NASA Mars Reconnaissance Orbiter űrszondájának kamerájával 2006 és 2020 között készült felvételeket is –, amelyek a lejtős sávokat ábrázolják. Ezek hirtelen alakulnak ki, és évek alatt elhalványulnak. Átlagosan hatszáz-hétszázhetvenöt méter hosszúak, néha elágaznak és akadályokat is megkerülnek. A lejtős sávok főként az északi féltekén koncentrálódtak, különösen három fő csoportban: az Elysium Planitia síkságain, az Arabia Terra felföldjein és a hatalmas Tharsis vulkáni fennsíkon, beleértve az Olympus Mons vulkánt is, amely mintegy háromszor magasabb, mint a Mount Everest.

A kutatók szerint a műholdképek felbontásának korlátai azt jelentik, hogy csak a lejtős sávok töredékét teszik ki. Becslésük szerint a tényleges számuk akár kétmillió is lehet. A vizet az élet nélkülözhetetlen összetevőjének tekintik. A Mars milliárdokkal ezelőtt nedvesebb és melegebb volt, mint ma. Továbbra is kérdés, hogy van-e folyékony víz a Mars felszínén, amikor a hőmérséklet szezonálisan meghaladhatja a fagyáspontot.

A lejtős sávok gyakran a legporosabb régiókban jelennek meg

Lehetséges, hogy kis mennyiségű víz – talán eltemetett jégből, felszín alatti víztartó rétegekből vagy rendellenesen párás levegőből származva – elegendő sóval keveredhet a talajban ahhoz, hogy áramlást hozzon létre még a fagyos marsi felszínen is. Ez felveti annak lehetőségét, hogy a lejtős sávok, ha nedves körülmények okozzák őket, lakható rések lehetnének.

„Általánosságban nagyon nehéz a folyékony víznek léteznie a marsi felszínen az alacsony hőmérséklet és az alacsony légnyomás miatt. De a sós oldatok – nagyon sós víz – potenciálisan létezhetnek rövid ideig” – magyarázta Valentin Bickel, a Berni Egyetem planetáris geomorfológusa és a tanulmány társvezetője.

Tekintettel a képek hatalmas mennyiségére, a kutatók fejlett gépi tanulási módszert alkalmaztak, összefüggéseket keresve a hőmérsékleti mintázatok, a légköri porlerakódás, a meteorit becsapódások, a terep jellege és egyéb tényezők között. A geostatisztikai elemzés kimutatta, hogy a lejtős sávok gyakran a legporosabb régiókban jelennek meg és korrelálnak a szélmintázatokkal, míg némelyik friss becsapódások és rengések közelében alakul ki.

Rövidebb élettartamú jelenségeket is tanulmányoztak

A kutatók rövidebb élettartamú jelenségeket is tanulmányoztak, amelyeket visszatérő lejtős vonalaknak (Recurring Slope Lineae, RSL) neveznek, és főként a marsi déli felföldeken láthatók. Ezek nyáron nőnek és a következő télen elhalványulnak. Az adatok arra utaltak, hogy ezek is száraz folyamatokhoz kapcsolódnak, mint például a porforgók és a kőomlások. Az elemzés szerint mindkét típusú jelenség jellemzően nem volt összefüggésben folyékony vagy fagy eredetre utaló tényezőkkel, mint például magas felszíni hőmérséklet-ingadozások, magas páratartalom vagy specifikus lejtős irányok.

„Mindez az életképességre és az élet keresésére vezethető vissza” – mondta Bickel. „Ha a lejtős sávokat és az RSL-t valóban folyékony víz vagy sós oldatok okoznák, akkor rést teremthetnének az élet számára. Azonban ha nincsenek összefüggésben nedves folyamatokkal, ez lehetővé teszi számunkra, hogy más, ígéretesebb helyszínekre összpontosítsuk a figyelmünket.”

English summary

A new study challenges the long-held hypothesis that dark streaks on Martian slopes are caused by flowing liquid water. Researchers analyzed approximately 500,000 such features in satellite images, concluding that they are likely formed by dry processes, specifically the movement of fine dust particles. These dust particles, when disturbed by events like wind gusts, meteorite impacts, or marsquakes, can create flow-like patterns similar to liquids due to their extremely fine nature and low Martian gravity.

The study, published in Nature Communications, examined around 87,000 satellite images and found that these slope streaks are concentrated in dusty regions and correlate with wind patterns. Furthermore, analysis of recurring slope lineae (RSL) also suggested dry processes, such as dust devils and rockfalls. This research redirects focus from water as a primary cause of these features, influencing future investigations into Mars’ habitability and the search for extraterrestrial life, emphasizing other, more promising locations for liquid water or habitable niches.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük