Az amerikai bíróság szerint az izraeli NSO Group felelős a WhatsApp elleni perben elkövetett hackertámadásokért.
Egy amerikai bíróság a Meta Platforms tulajdonában lévő WhatsApp javára döntött abban a perben, amelyben az izraeli NSO Groupot azzal vádolták, hogy kihasználta az üzenetküldő alkalmazásban lévő hibát, hogy jogosulatlan megfigyelést lehetővé tevő kémprogramot telepítsen. Phyllis Hamilton amerikai kerületi bíró a kaliforniai Oaklandben helyt adott a WhatsApp indítványának, és megállapította az NSO felelősségét a hackelésért és a szerződésszegésért. Az ügyben mostantól csak a kártérítés nagyságáról folyhat vita, közölte Hamilton. Will Cathcart, a WhatsApp vezetője szerint az ítélet a magánélet védelmének győzelme. (Khmmm… Hogy miért ugrik be egyből erre a nyilatkozatra a szálka és a gerenda esete?!? A -szerk- megj.)
„Öt évet töltöttünk az ügyünk bemutatásával, mert szilárdan hiszünk abban, hogy a kémprogramokat gyártó vállalatok nem bújhatnak mentelmi jog mögé, és nem kerülhetik el a felelősségre vonást a jogellenes cselekedeteikért. A megfigyelőcégeknek tudomásul kell venniük, hogy az illegális kémkedést nem tűrjük el. Büszkék vagyunk arra, hogy kiálltunk az NSO ellen, és hálásak vagyunk annak a sok szervezetnek, amely támogatta ezt az ügyet. A WhatsApp soha nem fogja abbahagyni a munkát, hogy megvédje az emberek privát kommunikációját” — mondta Cathcart egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében.
Végre!!!
Kiberbiztonsági szakértők üdvözölték az ítéletet. John Scott-Railton, a Citizen Lab kanadai internetfigyelő szervezet vezető kutatója – amely 2016-ban először hozta nyilvánosságra az NSO Pegasus kémprogramját – mérföldkőnek nevezte az ítéletet, amelynek „Hatalmas következményei vannak a kémprogram-iparágra. Az egész iparág a mögé bújt, hogy bármit is tesznek az ügyfeleik a hackereszközeikkel, az nem az ő felelősségük. A mai ítélet egyértelművé teszi, hogy az NSO Group valójában felelős számos törvény megszegéséért” — jelentette ki Scott-Railton.
A WhatsApp 2019-ben beperelte az NSO-t, tiltó végzést és kártérítést követelve, azzal vádolva, hogy hat hónappal korábban engedély nélkül férkőzött hozzá a WhatsApp szervereihez, hogy a Pegasus kémszoftvert telepítse az áldozatok mobilkészülékeire. A perben azt állították, hogy a behatolás 1400 ember, köztük újságírók, emberi jogi aktivisták és másként gondolkodók megfigyelését tette lehetővé. Az NSO azzal érvelt, hogy a Pegasus segíti a bűnüldöző és hírszerző ügynökségeket a bűnözés elleni küzdelemben és a nemzetbiztonság védelmében, és hogy a technológia célja, hogy segítsen terroristák, pedofilok és megrögzött bűnözők elfogásában.
Az NSO fellebbezett az eljáró bíró 2020-as, a védekezésüket elutasító döntése ellen. A San Franciscó-i székhelyű 9. amerikai fellebbviteli bíróság 2021-ben helybenhagyta ezt az ítéletet. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága tavaly elutasította az NSO fellebbezését az alsóbb fokú bíróság döntése ellen, és engedélyezte a per folytatását — írja a Reuters.