Gyakori dilemma, hogy a fogfehérítés hol történjen: fogorvosi rendelőben vagy otthoni körülmények között, előzetes fogorvosi segítséggel és felügyelet mellett. Bármelyiket is választod, a kezelés fájdalommentes és biztonságos, az eredmény pedig garantált.
Fogfehérítés: miért alkalmazzuk ezt az eljárást?
A válasz egyszerű: mert mindenki ragyogóan fehér, szépen csillogó fogsort szeretne, csak nem mindenkinek adatik ez meg. Még akkor sem, ha valakinek egyébként egészséges a fogazata, rendszeresen ápolja is azt, bizony előfordul, hogy nem elég fehérek a fogai. Ez bizonyos örökletes tényezők miatt alakul így.
A fogak színét ugyanis a fogzománcban és az alatta lévő foganyagban található összetevők határozzák meg. Az, hogy valakinek az eredeti fogszíne mennyire világos, fehér, bizony genetikai tényezőktől függ. A Jildent Clinique szakorvosai szerint emellett még számos tényező szerepet játszhat a fogelszíneződés hátterében.
Mi okozhat még fogelszíneződést?
A fogelszíneződés hátterében természetesen még számos ok állhat:
- Nem távolítod el megfelelő alapossággal a fogakra rakódó lepedéket
- Nem vagy csak hevenyészetten gondoskodsz a szájhigiénéről – a lepedékből egy idő után bizony fogkő képződik
- A fogkő baktériumok melegágya, így elősegíti betegségek kialakulását is
- Túl sok, erősen színező hatással bíró élelmiszert fogyasztasz (tea, feketekávé, cékla)
- Dohányzol – egyértelműen károsan hat a fogakra (és az egészségedre)
Az orvosi fogfehérítés
A fogorvosi rendelőben végzett fogfehérítés lényegesen gyorsabb eredményt hoz, ritkán azonban előfordulhat rövid ideig tartó fogérzékenység vagy enyhébb fájdalom. A fogfehérítés menete:
- A fogsorodat alkalmassá teszik a beavatkozásra. Eltávolítják a fogköveket, ellátják a szuvas fogakat és a töméseket.
- Ínyvédő anyagot visznek fel az alsó és a felső fogínyre, ez akadályozza meg, hogy az érzékeny lágyszövetekkel a fogfehérítő anyag érintkezzen.
- Ezután kerül a fogakra az a speciális fogfehérítő anyag, ami UV-fény hatására kémiai reakcióba lép a fogakat elszínező anyagokkal.
- A végeredmény egy nagyon szép fehér fogsor lesz.
- A kezelés végén eltávolítják a fehérítőanyagot és az ínyvédő anyagot is.
Az orvosi fogfehérítés 1-2 óra alatt lezajlik (az otthoni fogfehérítés 9-10 napig tart).
Mit érdemes tudni az otthoni fogfehérítésről?
Sokféle tipp kering az interneten ezzel kapcsolatban, ezek egy része kifejezetten káros is lehet a fogzománcra. Emiatt célszerű az otthoni fogfehérítést is a fogorvosod iránymutatásával elvégezned. Először a fogakról lenyomatot vesznek, ez alapján elkészítik az otthon használható éjszakai fogfehérítő sínt. Ebbe a sínbe kell majd tenni a fogfehérítő anyagot, majd a fogakra ráhelyezni azt.
Az otthoni fogfehérítés előnye, hogy elkerülhető a fogak érzékenysége, kontrollálható a fogfehérítés mértéke. Hátránya, hogy több időt vesz igénybe a kívánt eredmény elérése és van, akit zavar alvás közben a sín jelenléte.
Fogfehérítést tervezel? Akkor már csak azt kell eldöntened, hogy melyik módszert szeretnéd.