A napelem működésében egyszerű, mégis roppant nagyszerű vívmány – túlzás nélkül, akár azt is mondhatnánk, a minden szempontból élhető jövő függ a zöld technikától. A felhasználása sokoldalú, és ami talán a legfantasztikusabb: a napelemes rendszerek egyre szélesebb körben terjednek el a magánszemélyek között is.
Már egyáltalán nem számít luxusnak
Manapság egyre több családi otthon tetőszerkezetén láthatunk esztétikus szolárpaneleket. Míg néhány évtizeddel ezelőtt valóban luxusnak számítottak az átlagpolgároknak, napjainkban, hála a megnövekedett megrendelői igényeknek, a napelem beszerzési és telepítési díja is jócskán csökkent. Ehhez hozzátartozik az is, hogy az állam is támogatja a rendszerek telepítését, méghozzá igazán vonzó pályázati kiírások formájában.
A Nap végtelen energiája
Központi csillagunk, a Nap, kifogyhatatlan nukleáris energiájával olyan, mint egy hatalmas kazán – áldásos erejét mi, itt a Földön napfényként és melegként érzékeljük. A napelemes rendszerek „befogják” a napfényt, majd átalakítják elektromos energiává, olyan elektromos energiává, ami csodásan kiszolgálja többek között a háztartások, nagyobb ipari létesítmények energiaigényét is. A panelek által előállított áram változatosan alkalmazható: nemcsak világíthatunk, de – az azzal kompatibilis berendezések megléte esetén – a fűtést is megoldhatjuk általa az őszi-téli hónapokban. Ez pedig hatalmas anyagi könnyebbséget jelenthet a számunkra, hiszen idővel a rendszer ára megtérül, a háztartásunk pedig közel 0 energiaigényű épületté válik.
Néhány szóban a különleges felhasználási területekről
A fentiek mellett, a napelemeket számos egyéb módon is a hasznunkra fordíthatjuk. Azok a mediterrán országok például, ahol napközben szikrázóan süt a Nap, akár a városi közvilágítást is megoldhatják a panelek segítségével. A telekommunikációs területeken is jó szolgálatot tesznek a Nap energiáját átalakító berendezések, csakúgy, mint a mezőgazdaságban. Ez utóbbi szférában különösen a többhektárnyi termés öntözéséhez szükséges áram előállításában játszanak nagy szerepet. Végül, de nem utolsó sorban a napelemek az űrben is rendkívül hasznosak – a segítségükkel üzemeltethetők a műholdak.