Ha valaki aktív sportrajongó volt már abban az időszakban is, amikor még nem volt internet, vagy volt, de korlátozott volt a használata, az még emlékezhet rá, hogy is néztek ki régen a sportközvetítések.
Amennyiben egy nagyobb világverseny mérkőzései, például a vizilabda élő közvetítés érdekelt valakit, akkor annyi volt a dolga, hogy bekapcsolta a tévét és az egyes vagy kettes csatornán nézte a meccset. Ha közvetítették. Ha nem, akkor sok esetben nemigen tehetett mást, mint, hogy széttárta a karját.
Ez a helyzet az elmúlt évtizedek során jelentősen átalakult. Az első nagyobb változást a kereskedelmi tévék megjelenése jelentette és úgy általában a sportközvetítések piacának liberalizálása. Ennek az lett a következménye, hogy a nézők számára már nem volt magától értetődő, hogy a legfontosabb versenyeket, meccseket az állami tévé közvetíti.
Erre megvolt a megoldás, hiszen a legtöbb kábelhálózaton elérhetőek voltak ezek a csatornák. Azóta azonban megérkezett a másik változás is, amit az internetes technológiai elterjedése hozott el. Ez pedig abban érhető tetten, hogy számos online platform létezik, ahol elérhetőek a különböző sportközvetítések.
Azonban, mivel ezek a vállalkozások is pénzből élnek, ezért az ilyen online platformok is fizetősekké váltak, úgyhogy sokak számára maradt a tévé. Azzal pedig a földrajzi blokkolás okozott gondot.
Miről van szó? A különböző sportközvetítések jogait azok tulajdonosai regionálisan, általában országonként értékesítik. Éppen ezért megtörténhet, hogy egy adott platformon akkor sem tudod nézni a kiszemelt mérkőzést, ha előfizetésed van ott. Erre nyújt megoldást a VPN.
Mi is az a VPN és hogyan működik?
A VPN magyarul virtuális magánhálózatot jelent, ami úgy működik, hogy a számítógéphez tartozó egyedi azonosítót, vagyis az IP címet elrejti és helyette egy olyan virtuális címet hoz létre, amellyel csatlakozni lehet az adott internetes oldalhoz.
Ezt a szolgáltatást érdemes igénybe venni olyan esetekben, amiről már szó volt, vagyis, amikor olyan tartalmakat szeretnél elérni, amelyek a földrajzi korlátozások miatt egyébként nem érhetők el. Illetve, ha olyan sorozatokat, filmeket szeretnél megnézni, amelyek a streaming szolgáltató üzletpolitikája miatt nem érhetők el.
A VPN használata számos előnyt biztosít a felhasználóknak. Ezek közül az első a globális elérhetőség. A minőségi VPN ugyanis a világ legtöbb országában képes különböző szerverekhez kapcsolódni, így nem fogsz lemaradni egy indiai krikett mérkőzésről, de egy kanadai NFL meccsről sem.
Ilyen megoldással kiküszöbölhető az internetszolgáltatók azon tevékenysége is, amikor önkényesen csökkentik a fogyasztók internetes sebességét. VPN használata meggátolja az ilyen korlátozásokat.
A biztonság és az adatvédelem is fontos elemek, amelyekről érdemes beszélni, ha VPN használatról van szó. A legtöbb ilyen szolgáltatás rendelkezik olyan beépített védelemmel, amely révén blokkolhatják a különböző hirdetéseket és megakadályozhatják a kibertámadásokat.
A sportrajongók számára az ilyen szolgáltatás használata előnyös például akkor is, ha különböző fogadási oldalakon keresztül szeretnék kedvenc mérkőzésüket nézni. A VPN ugyanis védettséget biztosít az illetéktelen behatolóktól.
A blokkolás miatt sokan arra kényszerülnek, hogy többféle streaming platformra is előfizessenek. A VPN ennek a megoldásában is segíteni tud.
Legális-e a VPN használata?
A sportközvetítések elérésének korlátozására jogi okokból kerül sor, vagyis azért, mert egy adott esemény közvetítési jogait különböző területeken különböző médiaházak vásárolták meg és a blokkolással saját érdekeiket védték. Ezért merül fel a kérdés, hogy vajon legális-e akkor az ilyen megoldások használata.
Általánosságban fogalmazva elmondható, hogy nem tilos a VPN használata, a világ legtöbb országában nincs olyan rendelkezés, ami ezt tiltaná. Éppen ezért sokkal inkább jellemző, hogy a platformok igyekeznek olyan technológiai megoldásokat találni, amelyekkel a VPN-es elérést is megakadályozzák.
Ugyanakkor a témában az is szerepel, hogy alapvetően az emberek a VPN-t használják bizonyos tartalmak eléréséhez, általában érdekből, vagyis illegális dolgokhoz nincs szükségük rá.
Illetve, egy másik kiemelkedő oka a VPN használatának az is, ha az ember éppen útközben van, de szeretné nézni kedvenc mérkőzését. Ez a megoldás erre is remekül használható, hiszen otthon rendelkezik előfizetéssel, de éppen külföldön tartózkodik.
Összességében elmondható, hogy a VPN egy biztonságos, gyors és megbízható megoldást szolgál, ha láthatatlanul szeretnél az online térben működni. Mielőtt azonban előfizetnél egy ilyen szolgáltatásra, mindenképp teszteld azt.