Itt a jó idő, ami azt jelenti, hogy elérkezett az alkalom arra, hogy leporoljuk a kerékpárokat és tervezzük az első túrázást. Most már nyugodtan mehetünk újra biciklivel munkába, nem kell a fagy és a jég miatt aggódni. Még mielőtt felpattanunk és elkezdünk tekerni, érdemes egy alapos karbantartást elvégezni.
Előzzük meg a baleseteket!
Csak megfelelő állapotban lévő kerékpárral érdemes útnak indulni függetlenül attól, hogy milyen messzire megyünk. Elég egy defekt, egy elengedő fék és máris megtörténik a baj. Természetesen erre is megoldást nyújthat egy biztosítás, ami a Genertel Biztosító oldalán könnyedén megköthető, de a legjobb, ha a megelőzésre is legalább ugyanakkora hangsúlyt fektetünk.
Egy rossz beállítás csökkentheti a hatékonyságot, de még az ízületeket is a kelleténél jobban megterhelheti, ami idővel sérülések kialakulásához vezethet. Kezdjük a sort az ülésmagassággal és a nyereg pozíciójával. Ha túl alacsony a magasság, az hátráltathat a tempóban és növelheti a sérülés kockázatát, ha pedig túl magas, akkor egyszerűen kényelmetlen lesz a tekerés. A legjobb, ha úgy határozzuk meg az ülésmagasságot, ha felülünk a kerékpárra és arra figyelünk, hogy a sarkunk körülbelül fél centivel legyen magasabban, mint a talp pedált érintő része.
A lábnak térdben enyhén hajlítottnak kell lennie, ha a legalsó pontra nyomjuk a pedált. Ha túlságosan nyújtva van, vagy éppen nagyon behajlítva, akkor tovább kell korrigálni az ülésmagasságot. A csípőnket lehetőleg ne mozgassuk próba közben, mert akkor csalóka eredményt kaphatunk. A nyerget mindig teljesen vízszintes állapotba kell állítani, hogy ülés közben se hátra, se előre ne billenjünk a csípőnkkel. Ha előredőlünk, akkor a vállunkat és a csuklónkat terheljük feleslegesen, hátradöntött pozícióban pedig instabil lesz az egész kerékpározás.
A kormány megfelelő beállítása
A kormány és a kormányszár karbantartásánál is arra kell figyelni, hogy a testtartásunk megfelelő maradjon tekerés közben. A sebességváltók és a fékek elhelyezését is úgy kell megoldani, hogy biztonságos és zökkenőmentes legyen a kerékpározás. Természetesen személyenként változó, hogy mi a kényelmes és hatékony elrendezés. Ha nem megfelelő a jelenlegi beállítás, ne féljünk rajta módosítani, néhány perc alatt változtathatunk a kormány magasságán vagy dőlésszögén.
Hogyan válasszunk gyerekeknek kerékpárt?
Természetesen a család többi tagja sem maradhat ki a túrázásból. Ha új biciklit akarunk venni a gyerekeknek, akkor érdemes néhány tényezőre figyelni. Az első, hogy mérjük meg a gyermek magasságát. Vegyük figyelembe az életkorát és a készségszintjét. Különböző típusok érhetőek el a piacon, tartsuk szem előtt az egyes funkciókat. A biztonsági felszerelésre is külön ügyeljünk, illetve próba nélkül nem érdemes vásárolni. A meglepetés helyett sokkal fontosabb, hogy valóban kényelmes legyen a használat.