Minden fillér jó helyre megy: több száz millióból fejleszt bioinformatikai programot a 4iG

DNSTöbb mint nyolcszázmillió forintból fejleszt bioinformatikai elemző programcsomagot a 4iG. A személyre szabott DNS-térképek elemzésében és kiértékelésében segítő új szoftvercsomag megalkotására az informatikai társaság közel négyszázmillió forintos támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól (NKFIH). A tájékoztatás szerint a Genetikai eredmények kiértékelését támogató orvosdiagnosztikai eszköz című támogatási kérelemben a társaság egy 829 millió 810 ezer 800 forintos projektet tervezett, amelyből a vissza nem térítendő támogatás összege 394 millió 160 ezer 130 forint.

A 4iG projektjében egy olyan szoftvercsomagot hoznak létre, amellyel az újgenerációs genomszekvenálással előállított óriási mennyiségű genetikai adat könnyebben értelmezhetővé válik. A genomszekvenálás egy viszonylag fiatal diagnosztikai módszer: a beteg teljes DNS-térképének feltárását jelenti, azonosítja az egyedi genetikai variánsokat, és ezzel betekintést nyújt az örökletes betegségekbe, a családi kórtörténetbe. A 4iG olyan program létrehozásán dolgozik, amelyben mesterséges intelligencia és gépi tanuló algoritmusok alkalmazásával segítik az adatok értelmezését. Az új orvosdiagnosztikai szoftver automatizálja az eredmények interpretálását és elősegíti a potenciálisan releváns genetikai eltérések azonosítását. Olyan döntéstámogató bioinformatikai rendszer létrehozása a cél, amelyre nincs példa a piacon és amely iránt – éppen a genomszekvenálás gyors terjedése miatt – jelentős kereslet mutatkozhat a közeli jövőben – közölte a 4iG.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

MNB: jelentősen nőtt a bankkártyákkal lebonyolított forgalom az első negyedévben

ked jún 16 , 2020
ShareTweetPinShareA bankkártyákkal az első negyedévben belföldön lebonyolított vásárlási forgalom a múlt év azonos időszakához képest darabszámban 13 százalékos, értékben pedig 23 százalékos emelkedést mutatott, és 1754 milliárd forintot ért el. Az online kártyás vásárlások darabszáma 38 százalékkal, értéke pedig ötven százalékkal nőtt — állapította meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB). […]
Magyar Nemzeti Bank

És még ez is...