Megvan ki lép az oroszok helyére az európai Mars expedícióban

Rosalind Franklin Mars rover

Az Airbus brit részlege 194 millió dolláros szerződést nyert a Mars-járó leszállóplatformjának megépítésére.

Az Airbus brit leányvállalata 194 millió dolláros szerződést nyert az Európai Űrügynökségtől (ESA) az első brit gyártmányú leszállóplatform a Mars-járók történetében. A leszálló platform az ExoMars űrszonda azon része, amely a 2030-ban a Mars felszínére történő leereszkedés utolsó fázisait végzi. A leszállást követően a platform rámpákat helyez ki, hogy a Rosalind Franklin névre keresztelt ExoMars rover a Mars felszínére gurulhasson.

A rover, amelyet 2018 és 2019 között brit Airbus-mérnökök építettek, eredetileg 2022 szeptemberében indult volna. Oroszországnak kellett volna biztosítania a leszálló platformot, valamint egy Proton rakétával indítania a küldetést, de az ukrajnai konfliktus miatt megszüntették az agresszorral az együttműködést. Az Egyesült Királyság közölte, hogy a királyság Űrügynöksége globális partnerekkel együtt dolgozott az orosz alkatrészek, köztük a leszállóplatform helyettesítésén. A szerződés elnyerését követően a platformot az Airbus stevenage-i létesítményében, Délkelet-Angliában építik meg. Az Airbus mérnökei tervezik a rover 2030-as leszállásához szükséges mechanikai, hő- és hajtóműrendszereket, a küldetés pedig 2028-ban indul.

Világklasszis brit tudomány

„A Rosalind Franklin rover Mars felszínére juttatása hatalmas nemzetközi kihívás, és több mint húsz év munkájának betetőzése. Büszkék vagyunk arra, hogy a rovert a legmodernebb Stevenage-i tisztaszobánkban építettük meg, és örömmel fejlesztjük most a projektet, hogy biztosítsuk a biztonságos Marsra szállítását” — mondta Kata Escott, az Airbus Defence and Space U.K. ügyvezető igazgatója. Az Airbus a leszálló platformot az angliai Stevenage-ben található üzemében fogja megépíteni, ahol a Rosalind Franklin rovert is összeszerelte.

„Ez a világklasszis brit tudomány inspiráló példája, amely egy lépéssel közelebb visz minket a régóta fennálló kérdés megválaszolásához: létezett-e valaha élet a Marson” – lelkendezett Peter Kyle technológiai miniszter.

Az ExoMars projektben a NASA is részt vesz. Egy 2024 májusában véglegesített megállapodás értelmében a NASA biztosítja a leszálló platformhoz a fojtófékező motorokat, valamint a radioizotópos fűtőegységeket (RHU), amelyek kis mennyiségű plutónium-238-at tartalmaznak, amelynek bomlása hőt biztosít a rover melegen tartásához. Az RHU-k miatt az ExoMarsnak az Egyesült Államokból kell majd elindulnia, ezért a NASA szerzi be a hordozórakétát. A Marsra érve a Rosalind Franklin műszerei a múltbeli és jelenlegi marsi élet bizonyítékait fogják keresni. A roverhez tartozik egy fúró is, amelyet arra terveztek, hogy akár két méter mélyen a felszínbe szondázzon.

„Ez az emberiséget meghatározó tudomány, és a legjobb lehetőség arra, hogy kiderítsük, létezett-e egykor élet a Marson” – mondta Paul Bate, az Egyesült Királyság Űrügynökségének vezérigazgatója.

Az Egyesült Államok volt az utolsó nemzet, amely 2021-ben rovert küldött a Marsra, amikor a NASA Perseverance nevű járműve mintákat gyűjtött, megerősítve az ősi tavak üledékeinek létezését.

English summary

The British division of Airbus has secured a $194 million contract to construct the landing platform for a Mars rover. This platform is a crucial component of the ExoMars spacecraft, facilitating the final stages of descent onto the Martian surface in 2030. It will deploy ramps for the Rosalind Franklin rover to traverse onto Mars. Originally slated for a 2022 launch with Russian support, the mission was disrupted by the conflict in Ukraine. Instead, the UK Space Agency collaborated with global partners to replace Russian components. The platform will be built at Airbus’s Stevenage facility. NASA is also involved, providing essential components like throttling engines and radioisotope heating units. The rover aims to seek evidence of past and present Martian life.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!