Lip-Bu Tan, akit szerdán neveztek ki az Intel vezérigazgatójává, hatalmas kihívás előtt áll, hiszen egy lejtmenetben lévő óriást kell növekedési pályára állítania.
A 65 éves Tan Malajziában született, Szingapúrban nevelkedett, de ma már amerikai állampolgárként honosított. A Massachusetts Institute of Technology-n nukleáris mérnöki tanulmányokat folytatott, majd Kaliforniában folytatott tanulmányokat egy üzleti egyetemen. 1987-ben megalapította a Walden International kockázatitőke-társaságot. Tan akkoriban úgy vélte, hogy a jó chiptervezési ötletekkel rendelkező, viszonylag kis létszámú, induló mérnökcsapatok sikeresen felvehetik a versenyt a chipgyártó óriásokkal, és több száz induló vállalkozásba ölt pénzt. Például részesedést szerzett az Annapurna Labs-ben, egy olyan startupban, amelyet később az Amazon 370 millió dollárért vásárolt meg, és amely a vállalat házon belüli chiprészlegének központjává vált. Az Amazon szerint, mostanra több saját központi processzort használ, mint az Inteltől származókat.
Befektetett a Nuviába is, amelyet a Qualcomm 2021-ben 1,4 milliárd dollárért vásárolt meg, és ezzel központi részévé tette annak, hogy versenyre keljen az Intellel a laptopok és a PC-chipek piacán. Tan továbbra is aktívan részt vesz olyan startupokban, amelyek vagy versenytársai, vagy felvásárlási célpontjai lehetnek az Intelnek. A hét elején például befektetett a Celestial AI nevű, mesterséges intelligenciával foglalkozó fotonikai startupba, amelyet az Intel riválisa, az Advanced Micro Devices támogat.
Nagyot lendített a Cadence-n
Befektetőként és vezérigazgatóként is Tan korán felismerte azt a fő tendenciát, amely az elmúlt harminc évben végigsöpört a chipiparon – azt, hogy a chipek tervezése és gyártása két különböző szakterületre válik szét. Tan 2009 és 2021 között a Cadence Design Systems vezérigazgatója volt, egy chiptervező szoftvercégé. A Cadence-t a kifinomult tervekhez szükséges szoftverek szállítására összpontosította, és szoros partnerséget kötött a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co-val (TSMC), amely már az alapítása óta csak a gyártásra összpontosít.
Tan a Cadence-nél töltött ideje alatt a cég részvényei 3200 százalékkal emelkedtek, és az Apple az egyik legnagyobb ügyfelévé vált, mivel az iPhone-gyártó az olyan beszállítóktól, mint az Intel, a saját processzorai felé fordult. A Cadence eszközei olyan chipipari cégek számára is központi szerepet kaptak, mint a Broadcom, amely segít a Google-nek, az Amazonnak és másoknak saját AI-chipek tervezésében, amelyeket a TSMC-vel készíttetnek el.
English summary
|