Letartóztatták a Telegram vezérigazgatóját Franciaországban

Pavel Durov, TelegramFranciaországban letartóztatták Pavel Durovot, a Telegram üzenetküldő alkalmazás orosz-francia milliárdos alapítóját és vezérigazgatóját.

A TF1 TV és a BFM TV híre szerint Durov a magángépén landolt a Párizs melletti Bourget repülőtéren, tudva azt, hogy korábban elfogatóparancsot adtak ki ellene Franciaországban. A milliárdos elleni nyomozás középpontjában a Telegram moderátorainak hiánya áll, ami a rendőrség szerint lehetővé tette, hogy a bűncselekmények akadálytalanul folytatódjanak az üzenetküldő alkalmazáson. A francia belügyminisztérium és a rendőrség egyelőre nem nyilatkozott.

A közel egymilliárd felhasználóval rendelkező, titkosított Telegram különösen nagy befolyással bír Oroszországban, Ukrajnában és a volt Szovjetunió köztársaságaiban. A Facebook, a YouTube, a WhatsApp, az Instagram, a TikTok és a Wechat után a legnagyobb közösségi médiaplatformok közé sorolják. Az orosz származású Durov 2013-ban alapította a Telegramot a testvérével. Oroszországot 2014-ben hagyta el, miután nem volt hajlandó eleget tenni az orosz kormány azon követelésének, hogy az általa eladott VKontakte közösségi médiaplatformon lévő ellenzéki közösségeket bezárják. „Inkább vagyok szabad, minthogy bárkitől is parancsokat fogadjak el” — mondta Durov áprilisban Tucker Carlson amerikai újságírónak az Oroszországból való távozásáról.

Miután Oroszország 2022-ben megkezdte ukrajnai invázióját,

a Telegram vált a háborúról és a konfliktust övező politikáról szóló, mindkét oldalról érkező szűretlen – és nem ritkán félrevezető – tartalmak fő forrásává. A platform egyes elemzők szerint a háború „virtuális csataterévé” vált, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és tisztségviselői, valamint az orosz kormány is nagymértékben használ. A Telegram azon kevés helyek egyike lett, ahol az oroszok független hírekhez juthatnak a háborúról, miután a Kreml az ukrajnai inváziót követően korlátozta az Oroszországban működő független médiát.

Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy párizsi nagykövetsége tisztázza a Durov körül kialakult helyzetet, és felszólította a nyugati nem kormányzati szervezeteket, hogy követeljék a milliárdos szabadon bocsátását. Oroszország egyébként 2018-ban blokkolni kezdte a Telegramot, miután az alkalmazás nem volt hajlandó eleget tenni egy bírósági végzésnek, amely szerint az állambiztonsági szolgálatoknak hozzáférést kell biztosítani a felhasználók titkosított üzeneteihez. Az intézkedés a Telegram ottani elérhetőségére kevés hatással volt. A tiltó végzés azonban tömeges tüntetéseket váltott ki Moszkvában, és bírálatokat váltott ki a nem kormányzati szervezetek részéről.

Durov, akinek vagyonát a Forbes 15,5 milliárd dollárra becsülte, azt nyilatkozta, hogy egyes kormányok megpróbáltak nyomást gyakorolni rá, de az alkalmazásnak „semleges platformnak” kell maradnia, és nem „geopolitikai szereplőnek”. A Telegram növekvő népszerűsége azonban több európai ország, köztük Franciaország részéről is vizsgálatot váltott ki biztonsági és adatvédelmi aggályok miatt.

A 39 éves, orosz származású Durov 2021 augusztusában francia állampolgár lett. A Telegrammal együtt 2017-ben Dubajba költözött, és a francia média szerint az Egyesült Arab Emírségek állampolgárságát is megkapta. A médiajelentések szerint a Karib-tengeri St. Kitts és Nevis kettős szigetország állampolgára is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Hogyan működik a VPN és miért nélkülözhetetlen az online biztonságban?

vas aug 25 , 2024
Napjainkban az online adatvédelem és anonimitás fontossága meghatározó. A VPN az internetes biztonság terén nyújt támogatást. A használata már nem csupán egy extra védelmi lehetőség, hanem sok esetben alapvetően szükséges. A cikkben annak járunk utána, hogy pontosan mire jó és hogyan működik. Mindemellett pedig arra is kitérünk, hogy mire kell […]
VPN

És még ez is...