A legtöbb gazdinak időnként nehézséget okozhat annak eldöntése, hogy milyen csípéssel is van dolga. Nem mindegy ugyanis, hogy kullancs vagy szúnyog csípte meg kedvencünket. Bár mindkettő nagyon veszélyes kórokozókat terjeszthet, érdemes megismerni a különbségeket.
Természetesen a legjobb védekezés a megelőzés, ehhez pedig Grandopet.hu élősködők elleni készítményeit ajánljuk!
Szúnyog vagy kullancs csípte meg állatunkat?
Előbbi esetében egy összetett, kifinomult szájszervről van szó, amely egy injekciós tűre hasonlít, azonban utóbbinál még bonyolultabb felépítésű.
A kullancs csípése kétlépcsős folyamatként zajlik: először is az élősködő felkapaszkodik az állat bőrére, és a páros csáprágóját előre-hátra mozgatással igyekszik a bőrbe fúrni. A horgas végek meggátolják a kicsúszást.
Rövid időn belül, körülbelül fél perccel később következik a második szakasz, ebben a fázisban a kullancs kinyújtja a csáprágóját, majd a végét V-alakban szétnyitja, ezzel egyrészt stabilabban fixálja magát, másrészt a bőr mélyebb részébe hatol. Ezt követően lándzsaszerű alsó állkapcsát mélyeszti az állatba.
Ezután ismétli a lépéseket, hogy mélyebbre jusson. Amint a hypostoma a helyén van, megkezdődik a vérszívás, ami egy héten át is tarthat. Meglehetősen ijesztő elképzelni, és nemcsak hogy horrorisztikus, de számos betegség kórokozóját közvetítheti, ezért sose feledkezzünk meg bundás barátunk védelméről.
Hogyan védekezhetünk a külső paraziták ellen?
Többféle élősködő elleni készítmény is elérhető, amelyek mind más technológiával készülnek, kezdve a rácsepegtetős oldatoktól egészen a nyakörvekig. Sőt, választhatunk rágótablettát is. Mielőtt azonban bármelyiket is alkalmazzuk, ne felejtsünk el utánajárni, hogy mely külső paraziták ellen biztosít védelmet, akadnak olyan készítmények, amelyek bolha, kullancs és szúnyog ellen is.
Szintén lényeges, hogy bár elengedhetetlenek a repellens termékek, mégis fontos kiegészíteni a védelmet akár Lyme-kór elleni oltással és speciális, szívféreg elleni tablettával, ennek érdekében forduljunk állatorvosunkhoz.
A maximális védelem mellett rendszeresen vizsgáljuk át kedvencünket, főként a tavaszi-nyári időszakban.
Mit tehetünk még a megelőzés érdekében?
A megfelelő készítmények alkalmazása és a rendszeres átnézés mellett fordítsunk nagyobb figyelmet a szőrápolásra is. Ami azt jelenti, hogy használjunk bátran trimmelőt, ollót, valamint fésüljük át gyakran, hogy ne is alakulhassanak ki nagyobb szőrcsomók, gubancok, ahol megbújhatnának a paraziták.
Előzzük meg a súlyos betegségeket!
A kullancsok, szúnyogok számos súlyos, életveszélyes betegség kórokozóját hordozhatják, mint például a Lyme-kór, a Leishmaniasis és a szívférgesség. A legtöbbet a kombinált védelemmel tehetjük, ez ügyben bátran kérjük ki állatorvosunk véleményét.