Kiosztották az idei Agy-díjat
Christine Petit, a párizsi Pasteur Intézet professzora és Karen Steel, a brit Wellcome Trust Sanger Institute professzora kapta az idén második alkalommal odaítélt, egymillió eurós összdíjazású Brain Prize-t (Agy-díj) a hallás és siketség genetikai okait feltáró úttörő jellegű kutatásaiért. A kitüntetést odaítélő alapítvány, a Grete Lundbeck European Brain Research Foundation közleménye szerint a két kutató a fül fejlődésének és működésének genetikai szabályozását és a halláskárosodás okait feltáró egyedülálló kutatásaiért érdemelte ki az elismerést. Tavaly három magyar idegtudós – Buzsáki György, Freund Tamás és Somogyi Péter – munkásságát ismerték el a díjjal – írja az MTI.
Ez a hír egy újabb mérföldkő az idegtudomány területén, és egyben remek példája annak, hogy a hosszú távú, alapkutatási szemléletű tudományos munka hogyan járulhat hozzá a társadalmi szempontból is kiemelkedően fontos problémák – jelen esetben a halláskárosodás – jobb megértéséhez.
Petit és Steel díjazása nemcsak a fül fejlődésének és működésének genetikai szabályozásáról szóló ismereteink bővülését tükrözi, hanem azt is, hogy a siketség, mint globálisan milliókat érintő állapot, egyre inkább előtérbe kerül az orvosi kutatásokban. Munkájuk alapot teremthet új diagnosztikai és terápiás megoldásokhoz – például genetikai szűrésekhez vagy célzott kezelésekhez –, amelyek hosszú távon forradalmasíthatják a halláskárosodás elleni küzdelmet.
Külön érdekesség, hogy míg idén két női kutatót ismertek el a Brain Prize-zal, tavaly három magyar idegtudós – Buzsáki György, Freund Tamás és Somogyi Péter – kapta meg ugyanezt a díjat. Ez azt jelzi, hogy Európa – és benne Magyarország is – meghatározó szereplővé vált az agykutatás nemzetközi élvonalában.
Összességében a díj üzenete világos: a genetikai és idegtudományi kutatások támogatása nemcsak tudományos, hanem társadalmi és egészségügyi szempontból is kiemelkedő jelentőségű.