A Kínában végzett kutatások szerint körülbelül 120 millió évvel ezelőtt keletkezett vulkáni anyagokat találtak a Holdon.
A Pekingben működő Kínai Tudományos Akadémia tudósai a Holdról gyűjtött mintákat vizsgáltak meg. A tudósok megállapították, hogy a Holdon, amelyről korábban úgy vélték, hogy mintegy egymilliárd éve vulkanikusan inaktív, vulkáni tevékenység folyt, amikor a dinoszauruszok a Földön éltek. A Csang’e-5 űrszonda által a Holdról mintegy négy évvel ezelőtt gyűjtött mintákon végzett vizsgálat során a kutatók mintegy 120 millió évvel ezelőtt keletkezett üvegdarabokat találtak.
A kutatók a Földre hozott négy mintában található mintegy háromezer üvegmintát vizsgáltak meg és magas tóriumszintet is megfigyeltek a mintákban. A tudósok szerint a minták kénizotópjaik és kémiai szerkezetük miatt vulkáni üvegek voltak. Mint írják, ezeknek a mintáknak az elemi szerkezetük hasonlít az Apollo-misszió által hozott minták vulkáni üvegeihez. A kutatók kijelentették, hogy ezek a minták azt mutatják, hogy a 4,6 milliárd éves Holdon 120 millió évvel ezelőtt vulkáni tevékenység volt, és megjegyezték, hogy ez a felfedezés azt jelzi, hogy a Hold a létezésének nagy részében vulkanikusan aktív volt.