Iszonyatos csillagrobbanás lesz a „szomszédunkban”

fehér törpecsillagok

Csillagászok egy különleges kettőscsillag-rendszert figyeltek meg, amelyben két rendkívül sűrű, úgynevezett fehér törpe kering egymás körül – és ha minden igaz, a jövőben egy példátlanul heves, négylépcsős robbanásban fognak megsemmisülni.

A két csillag gravitációs kötelékben, a Tejútrendszerünkön belül, tőlünk mintegy 160 fényévre található – ez kozmikus léptékkel mérve szinte „szomszédságnak” számít. (Egy fényév körülbelül 9,5 billió kilométer.) A fehér törpék a világegyetem egyik legsűrűbb objektumai közé tartoznak. A Napnál akár nyolcszor nagyobb tömegű csillagok is ilyen végállapotba juthatnak. Miután elfogy az üzemanyagként szolgáló hidrogén, ezek a csillagok összeomlanak, külső rétegeiket ledobják – ezt nevezzük „vörös óriás” fázisnak –, végül pedig egy Föld-méretű, de hatalmas tömegű mag, azaz fehér törpe marad vissza.

„A fehér törpék a csillagok többségének végállapotát jelentik. Időről időre találunk olyan rendszereket is, ahol két ilyen csillag szoros pályán kering egymás körül” – magyarázta James Munday, a Warwicki Egyetem doktorandusza, a Nature Astronomy folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. A kutatók négy földi teleszkóp adatait használták a kettőscsillag tanulmányozásához. A rendszer egyik fehér törpéje a Nap tömegének 83 százalékát, míg a másik 72 százalékát teszi ki. Ez a páros a legnagyobb össztömegű ismert fehér törpe-kettős.

„Mindkét csillag akkora, mint a Föld: az egyik húsz százalékkal, a másik ötven százalékkal nagyobb átmérőjű. Ez jól mutatja, milyen elképesztően sűrűek. Lényegében a Nap tömegét préseltük Föld méretűre. Eredeti csillagként tömegük három-négyszerese lehetett a Napénak” – tette hozzá Ingrid Pelisoli, a tanulmány társszerzője. Jelenleg néhány száz olyan rendszer ismert, ahol két fehér törpe kering egymás körül. Ez a kettős azonban a valaha megfigyelt legszorosabb: a két csillag egymáshoz képest 25-ször közelebb van, mint a Merkúr a Naphoz. Egy teljes keringésük alig 14 órát vesz igénybe.

Ahogy a rendszer lassan energiát veszít, a csillagok egyre közelebb sodródnak egymáshoz. Végül a nehezebbik – nagyobb gravitációja révén – elkezdi elszívni a könnyebb csillag anyagát. Amikor eléri azt a tömeghatárt, amelyet egy fehér törpe még képes stabilan megtartani, termonukleáris robbanás indul be. Ez vezet majd egy összetett, úgynevezett Ia típusú szupernóva-robbanáshoz – amely ez esetben négyszeres detonációval jár.

„A fehér törpék rétegekből épülnek fel, mint egy hagyma: legbelül szén- és oxigénmag, ezt hélium-, majd hidrogénréteg követi. Amikor a kisebb tömegű csillag elkezdi anyagát átadni, a nehezebbik héliumrétege túl nagyra nő, és felrobban. Ez beindítja a második robbanást a szén-oxigén magban. A keletkező lökéshullám továbbszáguld, és újabb két robbanást vált ki a társ csillag hélium- és szén-oxigén rétegében. Így jön létre a négylépcsős robbanás” – mondta Pelisoli.

Az egész folyamat mindössze négy másodpercig tart – de még messze van a bekövetkezése: a kutatók számításai szerint nagyjából 22,6 milliárd év múlva történik majd meg. (Összehasonlításképp: az Univerzum jelenlegi korát 13,8 milliárd évre becsülik, a Földé pedig közel 4,5 milliárd év.) Ha a Föld akkor még létezni fog, az égen a robbanás tízszer fényesebben ragyogna, mint a telihold.

Ez az első ismert eset, hogy egy ilyen kimenetelű rendszerre bukkantak. Ha a két csillag kissé távolabb lenne egymástól, a súlyos robbanás elkerülhető lenne. „Egy tágabb pályán akár stabilan létezhetnének a végtelenségig – de ebben az esetben biztosan tudjuk: egyszer fényt gyújtanak a Tejútrendszer ezen oldalán” – fogalmazott Munday.

English summary

Astronomers have identified a unique binary system. Two massive white dwarf stars, close neighbors in the Milky Way, are destined for a rare quadruple detonation. Located about 160 light-years away, these compact stellar remnants are unusually close. Researchers used ground-based telescopes to study the system, revealing their combined mass to be the largest known for such binaries. Moreover, they orbit each other incredibly tightly, completing a rotation every 14 hours. Gradually, the stars will draw closer, leading to a complex Type 1a supernova. This explosion, predicted in 22.6 billion years, will involve four distinct detonations in rapid succession. Ultimately, it will light up the night sky, if Earth still exists.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel!