Világszerte és Magyarországon is csökken az ipari termelés volumene. A kivétel: a japán adatok a várakozásoknál is nagyobb mértékben nőttek.
Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024 áprilisához mérten 1,1 százalékkal mérséklődött az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján — jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában visszaesés következett be, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt. Az ipari termelés az év első öt hónapjában 2,4 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában. Az ipari termelés májusi részletes adatait július 12-én teszi közzé második becslése alapján a KSH.
Az elemzők által várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés májusban az előző havihoz képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése szerint. Májusban szezonális és naptári kiigazítással 2,5 százalékkal esett a német ipari termelés volumene az előző havihoz képest, az egy évvel korábbitól pedig naptári kiigazítással 6,7 százalékkal maradt el. A piac az ipari termelés 0,2 százalékos havi növekedését várta májusra. Áprilisban 0,1 százalékos volt a havi növekedés, éves összevetésben pedig 3,7 százalékos volt az elmaradás. Májusban az iparban az energiaipar és az építőipar kivételével a termelés szezonális és naptári kiigazítás után 2,9 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. A beruházási javak termelése négy százalékkal, a köztes termékeké 2,7 százalékkal, a fogyasztási cikkek gyártása 0,2 százalékkal mérséklődött. A májusi adatokat különösen rontotta az autóipari termelés 5,2 százalékos és a „gép- és berendezésgyártás” ágazat 5,9 százalékos csökkenése. Az iparon kívül az energiatermelés 2,6 százalékkal nőtt áprilishoz képest, míg az építőipar termelése 3,3 százalékkal csökkent.
Lengyelországban a várt növekedéssel szemben csökkent az ipari termelés éves összevetésben májusban, amikor a várt mértékben lassult a termelői árak csökkenése – áll a lengyel statisztikai hivatal jelentésében. Májusban az ipari termelés 1,7 százalékkal csökkent éves összevetésben az áprilisi 7,8 százalékos növekedést követően. A PAP lengyel hírügynökség által megkérdezett elemzők 1,5 százalékos növekedésre számítottak májusra. Májusban az ipari termelés 4,6 százalékkal esett áprilishoz képest, szakértők kisebb, 1,8 százalékos csökkenéssel számoltak havi összevetésben. A termelői árak elemzők által becsült mértékben, 7 százalékkal csökkentek éves összevetésben májusban. Ez lassulást jelent az áprilisi 8,5 százalékos eséshez viszonyítva.
Az elemzők által várt 0,3 százaléknál nagyobb mértékben, 0,9 százalékkal nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban májusban havi összevetésben – derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve adataiból. Egy hónappal korábban, áprilisban stagnálást regisztráltak havi szinten. Éves bázison 0,4 százalékkal nőtt az amerikai ipari termelés az áprilisi 0,7 százalékos zsugorodás után. A kapacitáskihasználtság az elemzői várakozásokban szereplő 78,6 százalékot meghaladva, 78,7 százalékon állt az áprilisi 78,2 százalékot követően; ez az arány 0,9 százalékponttal alacsonyabb a hosszú távú átlagnál. A teljes amerikai ipari termelés mintegy 78 százalékát kitevő feldolgozóipari termelés az elemzők által várt 0,3 százaléknál nagyobb mértékben, 0,9 százalékkal nőtt a múlt hónapban havi bázison, miután áprilisban 0,4 százalékkal zsugorodott. Éves viszonylatban az amerikai feldolgozóipar termelése 0,1 százalékkal bővült májusban. Egy hónappal korábban, áprilisban 0,9 százalékkal zsugorodott az amerikai feldolgozóipari termelés éves összevetésben.
Kína májusi adatai sem adnak okot a derűlátásra: lassult az ipari termelés. A kínai statisztikai hivatal közlése szerint az ipari termelés éves növekedése 5,6 százalékra lassult az áprilisi 6,7 százalékról. Az elemzői várakozások átlagában kevésbé lassuló növekedés, 6,2 százalék szerepelt. Az idei első öt hónapban az ipari termelés 6,2 százalékkal nőtt éves összevetésben. Kínában tavaly az ipari termelés átlagosan 4,6 százalékkal nőtt a 2022. évi 3,6 százalékos bővülést követően.
Japánban az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt az ipari termelés májusban. A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium pénteken közzétett előzetes adatai szerint májusban 2,8 százalékkal nőtt az ipari termelés áprilishoz képest, amikor 0,9 százalékos csökkenést jegyeztek föl. Elemzői várakozások átlagában szerényebb, két százalékos havi növekedés szerepelt. Májusban idén másodszor mértek havi emelkedést az ipari kibocsátásban részben annak a hatására, hogy a gépjárművek gyártása 18,2 százalékkal, az elektronikai berendezéseké 5,1 százalékkal emelkedett. Egy év alatt 0,3 százalékkal nőtt az ipari termelés, ami hét hónapja az első emelkedés.