Nagyon sok tanulmány található az interneten, ami a szembetegségek kialakulásáért a technológia vívmányait titulálja felelősnek. Persze nagymértékben hatással van a szemünkre a folyamatos képernyőhasználat, de más is lehet gond.
Azokban az esetekben, amikor a munkánkból kifolyólag állandóan a monitor előtt ülünk és otthon is az okostelefon van a kezünkben, az okozhatja a száraz szem tüneteit is. Viszont nem hibáztathatjuk kizárólag a technikai eszközöket a problémákért.
A nem egészséges életmód hiánya is felelhet bizonyos állapotokért, aminek része egyebek mellett a dohányzás. A legismertebb betegségeket a tüdőt érintő kihívások okozzák. Persze a szív- és érrendszeri problémák is a lista élén szerepelnek, de ezzel nincs vége a felsorolásnak. A szemünk egészségére is hatással van a cigarettafüst.
Szemszárazság
Ha már a füstnél tartunk, akkor érdemes megemlíteni a száraz szemek esetét, ami sajnos sok esetben ennek köszönhető. A dohányfüst hatására kevesebb könnyet termel a szemünk, ami így viszket, ég és fáradékonnyá válik.
Hozzátartozik az is, hogy a látásunk homályos lehet, de a szemszárazság a megfelelő mennyiségű könny nélkül azt eredményezi, hogy fájdalmassá válik a pislogás. Ez jellemzően a szaru- és a kötőhártya területeit érinti. Ennek megfelelően pedig sokkal sérülékenyebb és érzékenyebb is a szemünk ezen része.
Szürkehályog
60 éves kor felett a szürkehályognak sokkal nagyobb a kialakulási esélye, azonban a dohányosok körében ez a statisztika még rosszabb eredményeket mutat. A mindennapi életünkre is negatív hatással lehet ez az állapot.
A színeket fakónak látjuk vagy sárgás árnyalatúnak is érzékelhetjük, ami azért van így, mert a szemünk tiszta lencséjét elhomályosítja a kialakult szürkehályog. Ennek eredményeként az olvasás is sokkal nehezebb a homályos látás miatt, azonban műtéti beavatkozással eltávolítható a problémát okozó hályog.
Időskori makuladegeneráció
A makuladegeneráció, ami a sárgafolt sorvadásos betegsége, szintén lehet következménye a dohányzásnak, ami jellemzően 50 év felett alakul ki, de akár vakságot is okozhat. Ezt a folyamatot a dohányzás nagymértékben felgyorsíthatja, attól függetlenül, hogy jelenleg is dohányzik valaki vagy már leszokott.
Számos tanulmány olvasható ebben a témában, amiben kifejezetten sok szó esik arról, hogy a dohányzással milyen összefüggésben van az időskori makuladegeneráció.
Látóideg probléma
A dohányzás bizonyítottan emeli annak a kockázatát, hogy a látóideget olyan mértékű károsodás éri, ami akár vaksághoz is vezethet. A dohányzás azért nagyon veszélyes a látóidegre, mert ez köti össze az agyunkat a szemünkkel.
Ebből is látszik, hogy számos olyan szembetegség létezik, aminek a kialakulását a dohányzással összefüggésbe lehet hozni.
A rendszeres szemvizsgálat fontossága pedig minden olyan fórumon olvasható, ahol szemorvosok megfordulnak. Még akkor is szükséges az éves szűrés, ha nem érzékelünk semmi tünetet, mert számos állapot lehet tünetmentes akár hosszú ideig is.