Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója szerint a globális technológiai együttműködés akkor is folytatódni fog, ha a következő amerikai kormányzat szigorúbb exportellenőrzést vezet be a fejlett számítástechnikai termékekre.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök első hivatali idejében nemzetbiztonsági okokra hivatkozva korlátozásokat vezetett be az amerikai technológia Kínába történő értékesítésére – ezt a politikát egyébként Joe Biden is folytatta. A korlátozások arra kényszerítették az Nvidiát, a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásokhoz használt chipek világelső gyártóját, hogy változtasson a Kínában forgalmazott termékkínálatán — számolt be a Reuters.
„A nyílt tudomány a globális együttműködésben, a matematika és a tudományok közötti együttműködésben már nagyon régóta létezik. Ez a társadalmi és tudományos fejlődés alapja” — mondta Huang. Az együttműködés „folytatódni fog. Nem tudom, mi fog történni az új kormányzatban, de bármi is történjen, a törvényeknek és a politikának való egyidejű megfeleléssel egyensúlyban leszünk, továbbra is fejlesztjük technológiánkat, és továbbra is támogatjuk és kiszolgáljuk ügyfeleinket a világ minden táján”.
A világ legértékesebb vállalatának vezetője azután beszélt a pénzügyi központban, hogy a Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem díszdoktori címét vette át. A látogatás során Huang hallgatókból és egyetemi oktatókból álló közönség előtt az egyetem tanácsának elnökével, Harry Shammel folytatott beszélgetést.
Az energia felhasználása az AI-hoz legjobb energiafelhasználás
A grafikus feldolgozóegységek – az AI mögött álló chipek – hatalmas energiaigényéről kérdezve Huang azt mondta: „Ha megtörténik, hogy a világ több energiát használ a világ mesterséges intelligencia-gyárainak működtetésére, akkor jobb világ leszünk”. Huang szerint „az AI célja nem a képzés, hanem a következtetés”. Elmondta, hogy az AI felfedezheti például a szén-dioxid tárolásának új módjait, új szélturbina-konstrukciókat és új anyagokat az elektromosság tárolására. Szerinte az embereknek el kellene gondolkodniuk azon, hogy az AI-t alkalmazó szuperszámítógépeket az elektromos hálózattól kissé távolabb, fenntartható energiát használva, a lakosságtól távolabb helyezzék el.
„Reményeim és álmaim szerint a végén mindannyian azt látjuk, hogy az energia felhasználása az AI-hoz a legjobb energiafelhasználás, amit el tudunk képzelni” — mondta Huang. Huang a tiszteletbeli diploma átvétele után tartott beszédében azt mondta a végzősöknek, hogy „az AI kora elkezdődött”.
„Egy új számítástechnikai korszak, amely hatással lesz minden iparágra és a tudomány minden területére”. A 61 éves Huang azt is elmondta a végzősöknek, hogy bárcsak ebben az időben kezdte volna a karrierjét. „Az egész világ újraindult. Mindenki mással együtt áll a rajtvonalnál. Egy új iparágat találnak fel napjainkban. Most már rendelkezésetekre állnak a műszerek, az eszközök, amelyek szükségesek a tudomány fejlődéséhez nagyon sok különböző területen” — mondta Huang. „Korunk legnagyobb kihívásai, amelyek leküzdése a múltban elképzelhetetlen volt, hirtelen megoldhatónak tűnnek.”