Lássuk, hogyan érdemes nevelni ezt a növényt! Kitérünk a hőmérsékleti igényekre, az öntözésre, valamint a közeg megválasztására egyaránt.
Az ékszerorchidea eredete
A Tropical Home mini növényei között megtalálható ékszerorchidea valójában több nemzetség számos faját foglalja magában. Nem igazán számít egyetlen fajnak, sokkal inkább egy gyűjtőfogalom.
Ez a változat Délkelet-Ázsiából származik, ott esőerdőkben, árnyas aljzaton él. Más orchideákkal ellentétben tehát nem a fákon vagy a köveken kúszik, hanem a talajba ereszti a gyökereit.
Sokáig hitték azt, hogy a 19. század elején felfedezett Goodyera discolor a nemzetségének az egyetlen tagja, 2013-ban azonban jött a sokk, amikor rábukkantak a Ludisia ravenii-re. Azóta persze számtalan egyéb faja is kapható, így bárki tarthatja őket akár a lakásban is. Mivel nem mérgezőek, így nem probléma sem a gyermek, sem pedig az állat, hiszen egyikben sem tesz kárt.
Mire van szüksége?
Az ékszerorchideák többsége nem csak a magas páratartalom mellett bírja ki. Bár tényleg segíti a fejlődésüket, azonban a megfelelő közeg és a rendszeres öntözés mellett nem probléma az alacsonyabb páratartalom sem.
Érdemes megfigyelni, hogy minél vékonyabb egy ékszerorchidea levele, annál érzékenyebb lesz a kiszáradásra, valamint a túlöntözésre. Érdemes tehát a vastagabb levelű fajokat keresni, amelyek jobban viselik a környezeti változásokat.
A legtöbben valószínűleg szobában fogják tárolni. Itt fontos, hogy folyamatosan enyhén nedves közegben legyenek, így biztosíthatjuk a számukra a kellő hidratáltságot. Amennyiben megfelelő mennyiségű vizet kap a növény, akkor még a száraz levegő sem akadályozhatja a növekedését. A gyökerei nagyon érzékenyek, így az álló víz sem a legjobb opció a számukra.
További tudnivalók az ékszerorchideáról
Az ültetőközeget aszerint érdemes megválasztani, hogy mennyire párás az adott környezet. A legjobb mindenképpen egy orchideakeverék, de nyugodtan készíthetünk saját magunk is földet neki. Ehhez viszont már egy kis tapasztalatra is szükség lehet. A perlit és a kisebb szemű kéreg mindig jó választás egy ilyen növény számára.
Fontos még a hőmérséklet és a megfelelő fényviszonyok. Nyáron nem lehet gond, hiszen bírják a meleget, ha rendszeresen öntözzük őket. A közvetlen napfényt azonban érdemes kerülni, az ugyanis a levelek fakulását okozhatja. Északi vagy keleti ablakban, félárnyékos helyeken mindig élénk színű és mintázatú marad.