A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) oktatói írtak egy mindennapi szakmai segítségként és elméleti tankönyvként is forgatható kiadványt a felhasználói élményről.
A BME Ergonómia és Pszichológia Tanszékének munkatársai közösen írtak könyvet UX kutatási módszerek címmel. A felhasználói élmény (user experience) elméleti hátterét és gyakorlati kutatási módszereit ismertető kötetet a Kutatók Éjszakáján mutatták be, egy interaktív, szerzői kerekasztal-beszélgetéssel összekötött eseményen.
A szerzők – Herendy Csilla, Hercegfi Károly, Szabó Bálint és Tóvölgyi Sarolta – célja az volt, hogy közérthetően, de tudományos megalapozottsággal szóljanak minden olvasóhoz. Ennélfogva a könyv egyszerre íródott kutatóknak, cégvezetőknek, fejlesztőknek és megrendelőknek, termékmenedzsereknek, valamint a téma iránt érdeklődő egyetemi hallgatóknak, illetve az informatika fejlődésének felhasználóközpontú trendjei iránt érdeklődőknek.
A UX-tervezés napjaink egyik legkeresettebb munkája, amelyet a különböző kapcsolódó kutatások támogatnak. A használható módszerek palettája rendkívül színes, a kutatások elméleti háttér és megalapozottság tekintetében változatosak, láthatóan nincsen egységes irányelv, elvárás. A könyv nemcsak az elméleti alapokat tisztázza, hanem esettanulmányok, gyakorlati példák segítségével felmutat kívánatos mintákat, így sorvezetőként is képes működni. Tudományos hátterét és szakmaiságát a lektorok, Izsó Lajos és Pónya Judit garantálják.
A kiadvány amellett, hogy szakmailag hasznos, a téma magyarországi tudományos feldolgozásában úttörő, több szempontból teljeskörűségre törekvő munka. Egyben hiánypótló munka, hiszen manapság több helyen oktatnak UX-kutatási módszereket, de eddig sehol sem állt rendelkezésre hozzá egységes, magyar nyelvű elméleti tankönyv és gyakorlati kézikönyv.
A keménytáblás fedelű, cérnafűzött kötésű könyv elérhető az Edge 2000 Kiadó webáruházában, de a PDF változata ingyenesen letölthető a BME repozitóriumából.