mínuszos.hu

Hallássérülteknek szóló okostelefonos fejlesztést mutatott be a Vodafone

Sáfrány Margit SINOSZA színházi előadásokon elhangzó szövegeket feliratként streameli a közönség soraiban ülők okostelefonjainak kijelzőjére a Vodafone új fejlesztése.

A megoldást a telekommunikációs cég a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) és a Játékszínnel közösen mutatott be a budapesti teátrum Életrevalók című előadásán. Orbán Anita, a Vodafone vezérigazgató-helyettese az eseményen kiemelte, hogy a digitalizáció az élet minden területén tud segíteni, eszköz lehet a társadalmi hátrányok leküzdésére, áthidalására. Kitért arra, hogy a Vodafone Alapítvány 2018-ban létrehozott digitális innovációs versenyének, a Digitális díjnak kiemelt témaköre az akadálymentesség kategória, egy, már bemutatott mobilalkalmazás például a jelnyelvet tanítja. Sáfrány Margit, a SINOSZ igazgatója elmondta: a siketek világnapja alkalmából 115. születésnapját ünnepelte a szervezet. A siketek és nagyothallóknak mindig volt igénye kulturális programokra, eddig jelnyelvi tolmácsot alkalmaztak. Hozzátette, hogy a Vodafone-nal az együttműködésük évek óta tart.

A bemutatott fejlesztés gyakorlati használata egyszerű: a nézők okostelefonjuk segítségével a Vodafone által biztosított zárt wifi hálózatra csatlakoznak, amelyhez kizárólag azok a személyek férnek hozzá, akik jegyet váltottak az adott előadásra. A wifire való csatlakozás után fér hozzá a látogató ahhoz a weboldalhoz, amelyen keresztül az adott színházi előadás feliratozása megvalósul. A nézők a színházi szék háttámlájára húzott tartóba helyezik a mobiltelefonjukat. A szöveg a telefon kijelzőjén jelenik meg – sötét háttéren, hogy a többit nézőt se zavarja –, így kényelmesen olvasható a hallássérült színházba látogató közönség számára, miközben a színpadon zajló események is követhetők maradnak. Közölték: a felek a bemutatott technológiai újítás hosszú távú felhasználását tervezik.

Magyarországon csaknem hatvanezer nagyothalló, és kilencezer siket él.


Exit mobile version