A tapasztalatok azt mutatják, hogy a csalók közös ismérve, hogy módszereik tárháza kifogyhatatlan. A csalók célja mindig ugyanaz: megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Csalás miatt nyomoz
a Miskolci Rendőrkapitányság egy ismeretlen elkövetővel szemben. Egy helyi cég levelezési címére november 14-én egy bank nevében megtévesztő emailt küldött a csaló, amelyben a netbanki jelszó módosítását kérte. A levél formailag teljesen úgy nézett ki mintha a pénzügyeiket kezelő banktól érkezett volna. A kérésnek eleget tett a cég képviselője, így a csaló megszerezte az új netbankos belépőkódot, amivel közel hétmillió forintot utalt át egy ismeretlen számlára. A cég ügyvezetője észlelte, hogy csalás áldozata lett és azonnal bejelentést tett a rendőrségen, illetve a bankjánál is, így egy magánszámlán közel 4 millió forint továbbutalását sikerült megállítani, a nyomozás pedig jelenleg is folyik.
Egy Vas vármegyei lakos kapott egy SMS-t,
amely látszólag a mobilszolgáltatójától érkezett. Azt gondolta, hogy a felhalmozott pontjait tudja beváltani, ezért rákattintott a linkre, amely egy weboldalra vezetett. Ott megadta a bankkártyája összes adatát és a nevét is. Másnap érkezett egy üzenet a bankos applikációjába arról, hogy többször próbáltak vásárolni a kártyájával. Egy alkalommal sikerrel is jártak a csalók, külföldön használták a sértett kártyaadatait. Ebben az esetben a sértettnek szerencséje volt, mivel a bankjánál észrevették a gyanús tranzakciókat, és felfüggesztették a kártyáját.
Az online csalások elkövetői Pest megyében sem pihennek…
Az elmúlt két hónapban a csalók a megyében 162-szer léptek akcióba és a hiszékeny, figyelmetlen sértetteket mintegy 235 millió forinttal károsították meg. Volt, aki bedőlt annak, hogy az ismeretlen személy banki ügyintézőnek adta ki magát, de akadt olyan is, aki egy program letöltésével távoli elérést biztosított a számítógépéhez, ezáltal a bankszámlájához is. Még mindig számtalan e-mail vagy SMS érkezik arról is, hogy nem fizette be a sértett a számláit, vagy épp a rendőrség felé van tartozása, de reneszánszukat élik a romantikus csalások és az online piactereken elkövetett átverések is. Volt olyan csaló is, aki a rendőrség ügyintézőjének adta ki magát, egy idős sértett pedig óvadék gyanánt milliókat hagyott egy kukában.
A balmazújváros derék rendőrei elfogták azt a három férfit,
akik egy ismert közösségi oldalon olyan bontott gépjárműalkatrészeket árultak, amikkel nem is rendelkeztek. A sértett idén júliusban talált rá egy hirdetésre, amelyben bontott autóalkatrészeket kínáltak eladásra. Telefonon vette fel a kapcsolatot az eladóval, majd megegyeztek, hogy előre utalás után futárszolgálaton keresztül fogja megkapni a csomagot. Hiába várt, semmi nem érkezett, ezért feljelentést tett a rendőrségen. A nyomozóknak rövid időn belül a látókörükbe került három egyeki lakos. Kiderült, hogy a csalók nem először vertek át embereket az interneten. A rendőrök eddig 58 sértettet azonosítottak, azonban ez a szám az eljárás során valószínűleg nőni fog. A bűnügyesek vagyonvisszaszerzés keretében közel hárommillió forintot foglaltak le a csalóktól, bűnügyi őrizetbe vették őket, a bíróság pedig november 28-án elrendelte letartóztatásukat. A Balmazújvárosi Rendőrkapitányság csalás miatt indított eljárást velük szemben.
Egy 35 éves veszprémi férfi a napokban a telefonját szerette volna eladni
egy online piactéren. A hirdetés feladása után öt perccel már jelentkezett egy „vevő” chaten. A csaló megírta, hogy egy csomagküldő szolgáltatással szeretné megkapni a telefont és elkérte az eladó e-mail címét. Pár perccel később a sértett kapott egy e-mailt a futárcég logójával, benne a hivatalosnak tűnő tájékoztatással a termék feladásának módjáról és egy linkkel. Erre kattintva egy adatlapon a bankkártyája adatait kérték a férfitől, aki meg is adta ezeket. A sértett másfél órával később a netbankjába belépve szembesült azzal, hogy 200 ezer forint hiányzik a számlájáról. Legyünk tisztában azzal, hogy eladóként nem küldünk, hanem kapunk pénz. Az utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonos nevét.
Álláskeresőkből húzott hasznot egy Somogy megyei férfi…
Internetes hirdetéseket adott fel, amelyekben dohánybolti munkalehetőséget kínált. A jelentkezőket arról tájékoztatta, hogy előzetesen el kell végezniük egy lottóterminál-kezelő tanfolyamot, ami önköltséges, ötvenezer forintba kerül. Ezt az összeget előre el kell utalniuk, ha pályázni szeretnének az állásra. Több munkát kereső is utalt neki, a nyomozás eddigi adatai szerint körülbelül negyven embert csaphatott be így, de a károsultak száma ennél magasabb is lehet. A barcsi férfit 2024. december 3-án a lakásán elfogták, majd Békéscsabán csalás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vették és kihallgatták.
Az egyik legnagyobb közösségimédia-oldalon álnéven,
valótlan cégér alatt hirdette megtévesztő szolgáltatásait egy 23 éves bárándi férfi, amivel összesen több mint 15 millió forint kárt okozott. Mobil garázsok telepítésére az áldozatok a több százezer forintos vételárnak akár a harminc százalékát is hajlandók voltak előre kifizetni. A legrosszabbul azonban azok jártak, akiket a csaló a soron kívüli beépítés reményében a teljes összeg átutalására is rábírt. A nyomozók a számlaforgalmi adatokat elemezve azonosították a feltételezett elkövetőt. Bankszámláit a vagyonvisszaszerzés érdekében zárolták, majd pedig 67 rendbeli, üzletszerű csalás bűntett, illetve vétség megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki, őrizetbe vették, és kezdeményezték letartóztatását. A bűncselekmények elkövetésében hárman is segítették a csalót, ők szabadlábon védekezhetnek.
Számolatlanul szedte áldozatait
az egyik legnagyobb közösségi oldalon egy 42 éves újszászi lakos. A nő ruhaneműket, cipőket, táskákat kínált eladásra, amiket a gyanútlan vevők a hirdető feltételeinek eleget téve a teljes vételár előre utalása mellett próbáltak megvásárolni tőle. Az áldozatok a terméket sosem kaphatták meg, a pénz elküldése után a hirdető pedig elérhetetlenné vált számukra. A csaló a lebukásáig csaknem ötven embert ejtett tévedésbe és károsított meg közel egymillió forinttal. A nyomozók a feltételezett elkövető bankszámláját zárolták, a nőt elfogták, és gyanúsítottként hallgatták ki.
Ismét több állampolgár vált csalók áldozatává
Győr-Moson-Sopron megyében az elmúlt napokban . Az elkövetők forgatókönyve szinte mindig ugyanaz: telefonon, banki alkalmazottnak kiadva magukat hívják a kiszemeltet, hogy gyanús tranzakciót, szokatlan mozgást észleltek a számlájukon. A pénz biztonságba helyezése érdekében egy alkalmazás telepítésére kérik a hívott felet, amihez távsegítséget is biztosítanak. Telefonon keresztül adják az instrukciókat, hogy az áldozat lépjen be a netbankjába, diktálja le a telefonjára érkező „biztonsági” kódokat, és míg a telepítés zajlik, már meg is csapolták a sértett számláját.