FM: digitális technológiákkal növelhető az élelmiszergazdaság termelése

A magyar élelmiszergazdaságban a jelenleginél 60 százalékkal nagyobb termelési potenciál rejlik, amit digitális technológiák alkalmazásával lehetne kihasználni – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára. Az FM szerdai közleménye szerint Czerván György a hangsúlyozta, hogy a precíziós gazdálkodás ma már olyan versenytényező, amely minden agrárgazdasági ágazatban, de különösen a nagyobb jövedelmet garantáló szántóföldi növénytermesztésben jelen van. Hozzátette, hogy megkezdődött a magyar mezőgazdaság digitális átalakulását hosszú távon meghatározó Digitális Agrár Stratégia társadalmi vitája.

A közlemény szerint szenzorok, drónok és robotok segítségével a szántóföldi gazdálkodásban hektáronként 50-80 euró költségcsökkentést lehet elérni 5-15 százalékos termésátlag-emelkedés mellett, előrejelezhető a fagyveszély, automatikusan indítható a fagyvédő öntözés. A gyümölcs és szőlő precíziósan, GPS-technológiával telepíthető, a növényenkénti adatgyűjtés csökkenti a kijuttatott vegyszer mennyiségét, hatékonyabbá teszi a védekezést. A drónok segíthetnek a talajnedvesség és a humusztartalom mérésében – egyes típusok akár a műtrágya és a vegyszerek célzott kijuttatására is képesek – az állattenyésztésben pedig az egyedi adatgyűjtés, ennek felhasználásával pedig az egyedi takarmányozás és gyógyszeradagolás is megoldható. A szenzorok adataival pontosan tervezhető az erdőtelepítés is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Fejhallgatót ad ajándékba a Sony az új csúcsmobiljához

vas márc 25 , 2018
Elindult a Sony Mobile Communications (Sony Mobile) új csúcskészülékeinek magyarországi előrendelése. A megújult külsejű, a Sony innovációk legjavát hordozó Xperia XZ2 és XZ2 Compact zászlóshajók az okostelefonos szórakozás korlátlan lehetőségét kínálják a gyártó szerint. A készülékek Motion Eye kamerája a világon elsőként képes 4K HDR videók és Full HD, másodpercenként […]

És még ez is...