Vezető magyar tudósok részvételével megalakult a Tudományos Számítások Intézete (TSZI), amelynek célja, hogy összefogja a különböző tudományterületeken dolgozó, tudományos számításokat alkalmazó szakembereket.
A Wigner Fizikai Kutatóközpont közleménye szerint az egyesület célja, hogy elősegítse a természet-, társadalom- és humántudományok legkülönbözőbb területein dolgozó, bonyolult számításokat alkalmazó szakemberek módszertani együttműködését, közös szemlélet kialakítását, legyen szó akár mesterséges intelligenciáról, akár a tőzsdei folyamatok elemzéséről. A tájékoztatás szerint a tudományos számítások módszereit egyre szélesebb körben használja mind a tudományos, mind az ipari szektor. Azok a szakemberek, akik munkájukban napi szinten alkalmazzák módszereit, eltérő területeken dolgoznak, így nem sok lehetőségük van az együttműködésre, közös gondolkodásra. Ezt a problémát felismerve hozták létre az ország vezető kutatóintézeteinek és egyetemeinek munkatársai a szervezetet.
„Azon dolgozunk, hogy segítsünk a kutatóknak, diákoknak és tanároknak abban, hogy jobban megértsék a tudományos számítások során használt kulcsfontosságú módszereket, és ösztönözzük az innovációt és a fejlődést az alap és az alkalmazott kutatások területén… A tudományos számításokat számos tudományterület alkalmazza, legyen szó mesterséges intelligenciáról, kémiáról, fizikáról, matematikáról, közgazdaságtanról, szociológiáról, adatbányászatról, kvantuminformatikáról, robotikáról, tőzsdei folyamatok elemzéséről, vagy akár biológiáról és agykutatásról. A tudományos számítások fokozatosan önálló tudományággá válik, a szakemberek pedig erre a tendenciára szerettek volna reagálni az Intézet megalapításával” — jelentette ki Telcs András, a TSZI elnöke, a Wigner Fizikai Kutatóközpont Komputációs Tudományos Osztályának vezetője.