mínuszos.hu

Ezeket érdemes megtennünk gyomorégés ellen

gyomorégés, Goldentree.huMindannyian éreztünk már maró, savas érzést torkunkban, rosszabb esetben fájdalommal kísérve mellkasunkban vagy gyomrunkban. Ezek bizony az igen kellemetlen gyomorégés tünetei, aminek már a neve is találó, hiszen valóban olyan, mintha égnénk odabent. A tünetek bármikor jelentkezhetnek, mégis leggyakoribbak a késő esti, éjszakai panaszok, amik ilyenkor amellett, hogy igen kínzóak lehetnek bárki számára, még az éjszakai alvásunkat is tönkretehetik. Ha ezeket a gyomorégéses panaszokat tapasztaljuk, azok bizony az esetek nagy részében refluxra utalnak.

Étkezés során normál esetben a lenyelt falatok semmilyen formában nem tudnak visszajutni a gyomrunkból a nyelőcsövünkbe, hiszen ezt az a záróizomgyűrű megakadályozza, mely gyomorszájunknál található. Ez az az izom, ami lefelé engedi az ételt, felfelé azonban már szerencsére nem. Ha viszont ez az izmunk valami miatt legyengül, és gyomrunkban a nyomás annyira fokozódik, hogy már nem tud teljesen bezáródni, fő funkcióját nem fogja már tudni betölteni és gyomrunk tartalma könnyedén visszajut nyelőcsövünkbe. A nagyobbik gond, hogy ilyenkor a gyomorsavunk és egyéb emésztőnedveink is követik a már lenyelt falatot, ami tulajdonképpen a rendkívül kellemetlen tüneteket okozza.

Gyomorégéses panaszokra számtalan vény nélküli gyógyszert tudnak javasolni bármelyik gyógyszertárban. Ilyenek a különféle savlekötők és savsemlegesítő készítmények. De van néhány praktika, amit gyomorégés ellen házilag is megtehetünk.

Alábbi javaslatok és praktikák ugyan állandó gyomorégés ellen is segítenek, de ilyenkor minden esetben vegyük figyelembe, hogy ha nem csak egyszeri (vagy ritkább, alkalmankénti) esetről van szó, javasolt egy alapos orvosi kivizsgálás, ugyanis előfordulhat nagyobb egészségügyi probléma is a háttérben.

Nézzük, mit tudunk tenni gyomorégés ellen, ha nem gyógyszerről van szó:

Sok múlik szokásainkon

Elfogyasztott ételeink ugyan a leggyakoribb okai a reflux tünetnek számító gyomorégésnek, azonban kiválthatja ezt több minden más – leginkább életmódbeli – tényező is, amikre ha kicsit odafigyelünk, már sokat segíthetünk gyomorégéses tüneteinken. Ezeket az életmódbeli tényezőket kerülnünk kell:

Odafigyelés az éjszakai pihenésre valamint öltözködésre

Éjszaka, fekvő helyzetben a gyomorsav könnyebben visszaáramlik nyelőcsövünkbe. Ez ellen egyszerűen azzal tudunk védekezni, ha fejünket kicsit megemeljük, ezzel megakadályozzuk ezt a káros folyamatot. Érdemes tehát magasabb párnát használni a kényelmesebb alvás érdekében.

Öltözködésünknél pedig sokat segíthet, ha kerüljük a túl szűk ruhákat, amik szintén szoríthatják annyira felsőtestünket, hogy elősegítik a gyomorsav magasabbra jutását, ezáltal gyomorégést okozva.

Megfelelő étkezés

A legtöbbet viszont azzal segíthetünk magunkon, ha tudatosan kerüljük azokat az ételeket, amik refluxot okozhatnak. Ilyenek leginkább a fűszeres ételek, de a csokoládé, a paradicsom, a hagyma vagy a citrusos gyümölcsök és italok is ide tartoznak, mint ahogy a túl nehéz ételnek számító zsíros falatok is.

Étkezési szokásainkat is érdemes átgondolni. A rendszertelenül, egyszerre nagy mennyiségű vagy közvetlenül lefekvés előtt 2-3 órával elfogyasztott ételek tartoznak ide. Figyeljünk arra, hogy inkább többször együnk keveset, este hat-hét óra után már lehetőleg ne együnk. Ha szükséges, illesszünk be a mindennapjainkba 1-2 plusz, de kisebb mennyiségű étkezést ahelyett, hogy egész nap csak 2-3-szor étkezzünk, de akkor viszonylag sokat.

Természetes gyógymódok

Az egyik legismertebb természetes gyógymód gyomorégés ellen a szódabikarbóna, ami gyorsan hat és semlegesíti a savakat. Egy pohár hideg vízhez egy teáskanál szükséges, elkeverjük és már ihatjuk is.

Másik természetes gyógymód gyomorégés ellen az édesköményből készült tea elkortyolgatása. Legegyszerűbben úgy készíthetjük el, hogy két teáskanálnyit 1-2 deci vízzel leforrázzuk, hagyjuk állni néhány percet, majd leszűrjük és már fogyasztható is.

A mentatea is enyhíti a gyomorégéses tüneteket, emellett nyugtató hatással is rendelkezik. Éppen ez utóbbi miatt esti fogyasztása javasolt.

A gyömbért kifejezetten érdemes gyakran (akár naponta) fogyasztani, ha gyomorégésünk az utóbbi időben többször is előfordult. Rágcsáljunk el egy kis darabot belőle, ha nincs kedvünk tea formájában inni.

Almaecetet szoktak még javasolni, ami ugyan máshogy hat, mint a fentiek, de kétségkívül hatásos. Lezárja ugyanis azt a záróizmot, ami megakadályozza a gyomorsav visszaáramlását. Két teáskanál szükséges egy pohár vízhez. Érdemes kipróbálni.

Az alma önmagában szintén képes enyhíteni panaszainkat. Miután megettük, 5 perc múlva már kifejti jótékony hatását, ráadásul hosszú távon is csökkenti a gyomorsav mennyiségét.

Ezen kívül étrendkiegészítőkkel is segíthetünk magunkon, mleyről részletesebben olvashatsz a Goldentree.hu oldalon.

Mikor kell jobban figyelnünk panaszainkra?

A gyomorégés bárkinél előfordulhat és az esetek többségében nem jelent nagy problémát, főleg ha tudjuk házilag kezelni. Abban az esetben viszont, ha ez már gyakori, visszatérő problémává válik, refluxbetegségről beszélünk. Az egészségügyi probléma az, hogy hosszú távon a krónikus reflux sok más szövődmény kockázatát magában hordozza. Ez lehet a nyelőcső beszűkülése, légúti tünetek (mint például a rendszeres köhögés), fekélyek képződése, de akár rákot megelőző állapotot is kialakíthat. Emiatt sem szabad ezeket a tüneteket elbagatellizálni, annál is inkább, mert amint láthatjuk, tudunk tenni ellene.

Sajnos legsúlyosabb esetben, ha már sem az otthoni praktikák, sem a gyógyszerek nem hoznak eredményt gyomorégés ellen, akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet. A jó hír viszont, hogy az esetek többségében elég, ha fentiek alapján figyelünk mindennapjainkra. Rosszabb esetben gyógyszerekkel tartjuk kordában gyomorégésünket.


 

Exit mobile version