Ez durva: feldarabolhatják a Google-t

Google AdWordsBírósági ítélet született arról, hogy a Google megsértette a trösztellenes törvényeket, mivel dollármilliárdokat költött arra, hogy illegális monopóliumot hozzon létre, és a világ egyeduralkodó keresőmotorjává váljon.

Az Google-t elímarasztaló ítélet megnyitja az utat egy második tárgyalás előtt, amelynek célja a lehetséges korrekciós intézkedések meghatározása, beleértve a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a felosztására is, ami megváltoztatná a Google által évek óta uralt online hirdetési világot. A Google hirdetései az Alphabet teljes forgalmának 77 százalékát tették ki tavaly.

„A bíróság a következő következtetésre jutott: A Google monopolista, és monopóliumának fenntartása érdekében úgy is viselkedett” — jelentette ki Amit Mehta washingtoni kerületi bíró, hozzátéve, hogy a Google az online keresési piac mintegy 90 százalékát, az okostelefonokon pedig 95 százalékát ellenőrzi. Mehta megjegyezte, hogy a Google csak 2021-ben 26,3 milliárd dollárt fizetett azért, hogy keresőmotorja legyen az okostelefonok és böngészők alapértelmezettje, és hogy megtartsa domináns piaci részesedését.

(Nem csak) Az ammerikai nép győzelme

Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter „történelmi győzelemnek nevezte a döntést az amerikai nép számára, hozzátéve, hogy „egyetlen vállalat – függetlenül attól, hogy mekkora vagy, hogy mennyire befolyásos – sem áll a törvények felett”. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára szerint a „versenybarát ítélet az amerikai nép győzelme”, hozzátéve, hogy „az amerikaiak szabad, tisztességes és a verseny számára nyitott internetet érdemelnek”.

Az Alphabet közölte, hogy fellebbezni fog. „Ez a döntés elismeri, hogy a Google kínálja a legjobb keresőmotort, de arra a következtetésre jut, hogy nem szabadna megengedni, hogy könnyen elérhetővé tegyük” — áll a Google közleményében. Mindenesetre, a jogorvoslati szakasz hosszadalmas lehet, amelyet az amerikai fellebbviteli bíróság és az amerikai legfelsőbb bírósághoz benyújtott esetleges fellebbezések követhetnek. A jogi huzavona akár 2026-ig is eltarthat.

Az ítélet az első jelentős döntés a Big Tech állítólagos monopóliumaival szemben indított ügyek sorában. A Trump-kormányzat által indított ügy tavaly szeptemberben került a kerületi bíróságra. „A keresési üzletág kényszerített eladása elszakítaná az Alphabetet a legnagyobb bevételi forrásától. De még a kizárólagos alapértelmezett megállapodások megkötésére vonatkozó képességének elvesztése is káros lehet a Google számára” – mondta Evelyn Mitchell-Wolf, az eMarketer vezető elemzője, aki szerint egy elhúzódó jogi folyamat késleltetné a fogyasztókra gyakorolt azonnali hatásokat.


 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Next Post

Bognár az Indamediát erősíti

sze aug 7 , 2024
Bognár Bálint a Central Médiacsoport után karrierjét az Indamediához tartozó DisplayNOW Zrt. vezérigazgatói pozíciójában folytatja. Bognár a Sulinet Programirodánál kezdte pályafutását, innen igazolt a Sanomához, ahol a Startlap csoport projektkoordinátora volt, és újonnan induló digitális szolgáltatásokon, mint például az „legendás” Citromailen dolgozott. Egy évvel később nevezték ki a Startlap főszerkesztőjének, […]
Bognár Bálint

És még ez is...